Finał Euroligi. UMMC Jekaterynburg - Basket Sopron 72:53

Koszykarki UMMC Jekaterynburg zdobyły mistrzostwo Euroligi pokonując w finale w Sopronie miejscowy Basket 72:53 (22:15, 20:15, 11:12, 19:11). To ich czwarty tytuł w najlepszych klubowych rozgrywkach na Starym Kontynencie.

W półfinale UMMC pokonał faworyta, niepokonane od dwóch sezonów Dynamo Kursk (84:77).

Najlepszą zawodniczką finału (MVP) została wybrana belgijska środkowa UMMC 24-letnia Emma Meeseman, która uzyskała 19 pkt, dziewięć zbiórek i pięć asyst (wskaźnik efektywności gry - 27).

Zespół z Rosji dominował od pierwszych minut. Węgierki, mimo że miały ogromne wsparcie publiczności- nie były w stanie odwrócić losów rywalizacji. Finał to i tak największy sukces w historii zespołu z Sopronu i węgierskiej koszykówki. Do tej pory od zmiany formuły walki o mistrzostwo i wprowadzeniu turnieju Final Four najwyższe miejsce - trzecie uzyskał w 2001 roku Peci Pecs. W 2009 r. Sopron zajął czwartą lokatę.

Po 20 minutach finału w Sopronie UMMC prowadzony przez hiszpańskiego szkoleniowca Miguela Mendeza prowadził 42:30 mając przewagę pod koszami. W trzeciej części osiągnął 15-punktowe prowadzenie (53:38), ale ambitnie walczące zawodniczki z Sopronu, głównie dzięki akcjom najlepszej na parkiecie Amerykanki Yvonne Turner, byłej koszykarki Wisły Kraków, zmniejszyły w końcówce straty do różnicy 11 punktów (53:42).

W ostatniej części przewaga koszykarek z Uralu mających w składzie gwiazdy światowej koszykówki nie podlegała dyskusji. Zawodniczki UMMC wygrały walkę pod tablicami 37:35, ale przede wszystkim miały przewagę dzięki defensywie. Ze strat rywalek zdobyły aż 23 punkty, podczas gdy koszykarki z Sopronu tylko pięć. Zespół z Jekaterynburgu miał sześć strat, podczas gdy drużyna gospodarza aż 16.

UMMC Jekaterynburg - Basket Sopron 72:53 (22:15, 20:15, 11:12, 19:11)

UMMC: Emma Meeseman 19, Maya Moore 17, Brittney Griner 16, Jewgienija Bieljakowa 5, Lara Sanders 4, Alba Torrens 4, Kristi Toliver 4, Jelena Biegłowa 3;

Sopron: Yvonne Turner 21, Jelena Milovanovic 13, Danielle Page 9, Zsofia Fegyverneky 4, Tina Jovanovic 4, Aleksandra Crvendakic 2, Angela Salvadores 0, Debora Dubei 0, Bernadett Hakar 0.

Dowiedz się więcej na temat: Euroliga koszykarek | UMMC Jekaterynburg