Puchar Europy FIBA: bolesna porażka Rosy Radom w Finlandii

Pierwszy mecz koszykarskiego zespołu z Polski w europejskich pucharach w sezonie 2018/2019 zakończył się dotkliwą porażką. Rosa Radom w pierwszej rundzie kwalifikacji Pucharu Europy FIBA przegrała na wyjeździe z fińskim Kataja Basket 65:86.

W składającej się z 11 drużyn fińskiej ekstraklasie Kataja zajęła w poprzednich rozgrywkach szóste miejsce po rundzie zasadniczej, przegrywając w ćwierćfinale z BC Nokia 0-3.

Zespół z położonego w prowincji Finlandia Wschodnia Joensuu nie miał żadnych problemów z pokonaniem piątej siły Energa Basket Ligi, od pierwszych minut dyktując warunki na parkiecie.

Gospodarze rozpoczęli od prowadzenia 14:2, które w kolejnych fragmentach pierwszej połowy tylko powiększali. Radomianie nie mieli sposobu na zatrzymanie operującego głównie w polu trzech sekund Ryana Wrighta, który do przerwy nie spudłował żadnego z siedmiu rzutów z gry, a zawody zakończył z dorobkiem 20 punktów (10 na 11 za 2).

Rosa do przerwy straciła aż 54 punkty, rzucając tylko 28. Radomianie mieli nie tylko problem ze skutecznością, pozwalali również na zbyt wiele miejscowym w walce o zbiórki. W całym meczu gracze Kataja Basket wywalczyli 17 piłek na atakowanej tablicy, wymusili też 19 strat polskiego zespołu.

Po zmianie stron gospodarze nie forsowali tempa i bez większych problemów utrzymywali korzystny dla siebie wynik. Dopiero w końcówce spotkania Rosie udało się odrobić część strat, ale pomimo tego w rewanżu zespół Roberta Witki będzie musiał odrobić 21 punktów straty.

Rewanż 26 września w Radomiu. Zwycięzca tej pary w drugiej rundzie kwalifikacji zmierzy się z bułgarskim Rilski Sportist Samokow.

Kataja Basket – Rosa Radom 86:65 (29:14, 25:14, 14:14, 18:23)

Punkty dla Rosy: Cullen Neal 17 (1), Obie Trotter 11 (1), Artur Mielczarek 7 (1), Hanner Mosquera 7, Marcin Piechowicz 3 (1) oraz Wojciech Wątroba 6, Daniel Wall 6, Szymon Szymański 4, Mateusz Szczypiński 2, Filip Zegzuła 2.

Dowiedz się więcej na temat: Rosa Radom