Puchar Europy FIBA: Polski Cukier Toruń dalej od awansu

Polski Cukier Toruń przegrał pierwszy mecz drugiej rundy kwalifikacji do koszykarskiej Ligi Mistrzów. Podopieczni Dejana Mihevca ulegli na własnym parkiecie Estudiantes Madryt 60:68. Rewanż w stolicy Hiszpanii już w czwartek.

W pierwszych minutach spotkania nieznaczną przewagę mieli gospodarze, którzy mimo dobrej obrony w polu trzech sekund rywali, sporo punktów zdobywali z kontr, uruchamianych szybkim podaniem spod własnego kosza. Polski Cukier w ósmej minucie prowadził 12:7, ale po pierwszej kwarcie był remis 16:16.

Zespół Mihevca w kolejnych minutach wymuszał sporo przewinień, miał też kilka niezłych pozycji rzutowych z obwodu, ale nie potrafił ich wykorzystać. Po 30 minutach torunianie mieli na swoim koncie tylko jedną celną trójkę, choć zdecydowali się na 13 prób z dystansu. Również nie najlepiej wyglądała skuteczność z linii rzutów wolnych – 9 na 17.

Estudiantes niemal przez całe spotkanie nie forsowało tempa, ale mimo momentami niezłej gry w obronie polskiego zespołu, zachowało przyzwoitą skuteczność z dystansu. W całym spotkaniu zespół ze stolicy Hiszpanii trafił o sześć rzutów za trzy więcej niż miejscowi, co okazało się kluczowe dla losów rywalizacji.

Madrytczycy pod koniec drugiej kwarty wypracowali nieznaczną przewagę, którą utrzymywali już do końcowej syreny. W odrabianiu strat Polskiemu Cukrowi Toruń mocno przeszkodziła kontuzja stawu skokowego Roba Lowery’ego, który z powodu urazu opuścił ostatnie osiem minut meczu.

Przez całe spotkanie gospodarze mieli problem z upilnowaniem aktywnego po obu stronach parkietu Nikoli Jankovicia. 24-letni Serb nie tylko był najlepszym punktującym spotkania – 18 punktów, ale też miał 11 zbiórek, w tym aż 6 na atakowanej tablicy oraz 3 asysty.

Swojej klepki na parkiecie nie odnalazł reprezentant Polski Karol Gruszecki, który z 12 rzutów z gry trafił tylko 2.

Rewanż w stolicy Hiszpanii 27 września.

Polski Cukier Toruń - Movistar Estudiantes Madryt 60:68 (16:16, 15:18, 11:14, 18:20)

Najwięcej punktów: Tomasz Śnieg 13, Cheikh Mbodj 12 - Nikola Jankovic 18, Gian Clavell 15.

Dowiedz się więcej na temat: Puchar Europy FIBA | Polski Cukier Toruń