Polska - Finlandia 78:65 na ME koszykarzy

Polscy koszykarze wygrali w Montpellier z Finlandią 78:65 w swoim ostatnim meczu grupowym mistrzostw Europy. "Biało-czerwoni" odnieśli trzecie zwycięstwo i już wcześniej zapewnili sobie awans do 1/8 finału.

Stawką meczu z Finami było trzecie miejsce w grupie i pojedynek z teoretycznie słabszym rywalem w 1/8 finału. W Lille "Biało-czerwoni" zmierzą się w sobotę z drugą drużyną grupy B.

Początek spotkania był wyrównany. Pierwsze punkty dla naszego zespołu zdobyli Mateusz Ponitka i Marcin Gortat. W zespole rywali natomiast trafiał Erik Murphy. W 3. minucie Finowie prowadzili 7:4 po celnym rzucie za trzy Petteri Koponena. "Biało-czerwoni" jednak szybko zniwelowali straty za sprawą A.J. Slaughtera i Adama Waczyńskiego. Później oglądaliśmy twardy bój, a żadnej z drużyn nie udało się wypracować większej przewagi niż dwa, trzy punkty. W końcówce z dobrej strony pokazał się Slaughter, który najpierw trafił z półdystansu, a chwilę później za trzy (23:17). Nasi zawodnicy nie upilnowali jednak Mikko Koivisto, który popisał się celną "trójką". Po pierwszej kwarcie podopieczni Mike'a Taylora prowadzili 23:20.

Od początku drugiej odsłony Polacy wzmocnili defensywę. Finowie przez blisko trzy minuty nie zdobyli punktu. W naszych szeregach brylował w tym fragmencie Przemysław Karnowski. "Biało-czerwoni" wypracowali całkiem niezłą przewagę (27:20). Niemoc Finów nie mogła trwać wiecznie. Koponen i Shawn Huff szybko doprowadzili do remisu 29:29. Kolejne fragmenty to wymiana kosz za kosz. Dzięki Geraldowi Lee Finowie prowadzili 41:39, ale w ostatnich sekundach drugiej kwarty za trzy trafił Waczyński i to Polacy schodzili na przerwę z minimalną przewagą (42:41).

W trzeciej kwarcie "Biało-czerwonym" wreszcie udało się "odskoczyć" Finom na większy dystans. W 27. minucie na tablicy było 54:49 dla Polski. Rywale jeszcze zerwali się do walki, ale ostatnie słowo w tej części spotkania należało do naszych. Konkretnie do Łukasza Koszarka, który dwie sekundy przed końcem trzeciej kwarty popisał się "trójką" (58:52).

W ostatniej części spotkania przewaga "Biało-czerwonych" była już wyraźna. Na dodatek w 34. minucie za pięć fauli boisko musiał opuścić jeden z najlepszych strzelców rywali Murphy. Finowie sporo pudłowali, a Polacy konsekwentnie powiększali prowadzenie. Bardzo dobrze spisywał się zwłaszcza Przemysław Karnowski. W 38. minucie, po "trójce" Przemysława Zamojskiego, podopieczni Mike'a Taylora prowadzili już 74:58 i stało się wówczas jasne, że tego meczu nie przegrają. Lekkie rozprężenie w końcówce spotkania sprawiło, że Finowie część strat odrobili, ale zwycięstwo nie było zagrożone.

"Biało-czerwoni" minimalnie wygrali walkę pod tablicami 38:37, ale mieli o cztery więcej asyst od rywali (21-17), a przede wszystkim popełnili znacznie mniej strat niż w przegranym spotkaniu z Izraelem.

Polscy koszykarze rozpoczęli mistrzostwa od dwóch wygranych: z Bośnią i Hercegowiną oraz Rosją, a potem przegrali z Francją i Izraelem.

W drugim czwartkowym meczu grupy A Rosja pokonała Bośnię i Hercegowinę 81:61.

Polska - Finlandia 78:65 (23:20, 19:21, 16:11, 20:13)

Polska: Waczyński 17, Slaughter 13, Gortat 10, Karnowski 10, Ponitka 8, Kulig 7, Cel 6, Zamojski 4, Koszarek 3, Czyż 0

Finlandia: Huff 17, Koponen 14, Nuutinen 11, Murphy 6, Lee 5, Salin 5, Koivisto 3, Kotti 2, Ahonen 2, Kaunisto 0