Lekkoatletyczne ME. Kosmiczny konkurs tyczkarzy, Lisek i Wojciechowski tuż za podium

Armand Duplantis wygrał niesamowity konkurs skoku o tyczce w mistrzostwach Europy w Berlinie, w którym aż dwóch zawodników pokonało wysokość 6 metrów! 18-letni Szwed pokonał 6,05 m, poprawiając młodzieżowy rekord świata o 24 cm! Drugi był Timur Morgunow, a najniższym stopniu podium znalazł się Renaud Lavillenie. Niestety poza podium Piotr Lisek i Paweł Wojciechowski.

Lisek zakończył zawody na czwartej pozycji, miejsce wyżej został sklasyfikowany Paweł Wojciechowski. Polacy w połowie konkursu znajdowali się na medalowych pozycjach, jednak nie zdołali pokonać w pierwszej próbie wysokości 5,85 m, co postawiło ich w trudnej sytuacji i zmusiło do przenoszenia skoków.

Fenomenalnie skakali bowiem dwaj zawodnicy, dopiero wkraczający w świat dorosłej tyczki. Pochodzący z Rosji, ale z konieczności klasyfikowany jako autoryzowany lekkoatleta neutralny, 21-letni Timur Morgunow oraz Armand Duplantis.

Obaj w niedzielny wieczór z niezwykłą lekkością pokonywali kolejne wysokości, do skoków na 6,00 zaliczając tylko jedną zrzutkę. Z podziwem ich próby śledził również trzykrotny mistrz Europy i dwukrotny medalista igrzysk olimpijskich Renaud Lavillenie. Francuz w dwóch próbach nie zdołał pokonać 5,80 m, ale w pierwszym skoku przeskoczył tyczkę zawieszoną o 5 cm wyżej, co zrzuciło Polaków z miejsca na podium.

Aby znaleźć się na medalowym miejscu Lisek i Wojciechowski potrzebowali rekordu Polski na otwartym stadionie. Zawodnik SL WKS Zawisza Bydgoszcz dwukrotnie nie zdołał pokonać wysokości 5,95 m. Lisek w między czasie miał jeszcze udaną próbę na 5,90 m, lecz w kolejnych trzech skoków, w tym dwóch na sześciu metrach, nie zaliczył.

Dowiedz się więcej na temat: Piotr Lisek | Paweł Wojciechowski | Lekkoatletyczne ME