Lekkoatletyczne ME. Marcin Lewandowski ze srebrem na 1500 m

Marcin Lewandowski mówił po półfinale, że jest w znakomitej formie. W piątkowej walce o medale na dystansie 1500 metrów 31-letni lekkoatleta potwierdził świetną dyspozycję. Polak pięknie finiszował i zdobył srebrny medal mistrzostw Europy w Berlinie. Przegrał tylko o cztery setne z rewelacyjnym 17-latkiem Jakobem Ingebrigtsenem.

Po czwartym miejscu Karola Zalewskiego w biegu na 400 metrów oraz piątym Anny Sabat na dwa razy dłuższym dystansie, w piątek wieczorem w niemieckiej stolicy doczekaliśmy się medalu.

Marcin Lewandowski wystartował w finale na 1500 metrów. Przez większość dystansu utrzymywał się w drugiej części 13-osobowej stawki. Nasz doświadczony zawodnik zaatakował 200 metrów przed metą.

Sukcesywnie zaczął przesuwać się do przodu. Mijał kolejnych rywali. Polak kapitalnie finiszował. Na ostatnich metrach praktycznie dogonił Jakoba Ingebrigtsen. Gdyby miał możliwość pokonania jeszcze kilku kroków, to zapewne wyprzedziłby rewelacyjnego Norwega. Uzyskał czas 3.38.14, a więc tylko cztery setne gorszy od nowego mistrza. Tym samym zdobył szósty medal mistrzostw Europy w karierze, łącznie z halowymi. W dorobku ma trzy złota.

A najlepszy tego dnia Jakob Ingebrigtsen to najmłodszy z trzech braci, którzy od kilku lat podbijają światowe bieżnie. W piątek wszyscy wystąpili w finale. Czwarty był Henrik, a dwunasty Filip.

Wydaje się, że Jakob to zdecydowanie największy talent. W zeszłym roku zdobył mistrzostwo świata juniorów na trzy i pięć kilometrów, ale w biegu z przeszkodami. Rok wcześniej, w mistrzostwach świata do lat 20 na płaskim dystansie 1500 metrów był dziewiąty. Podczas imprezy rozgrywanej w Bydgoszczy miał jednak zaledwie 15 lat.

Trzeci na metę wpadł Brytyjczyk Jake Wightman (3.38,25).

W Berlinie Polacy mają już na koncie trzy złote i trzy srebrne medale.

W całych mistrzostwach Europy w kilku dyscyplinach, które rozgrywane są niemieckiej stolicy oraz w szkockim Glasgow, "Biało-Czerwoni" sportowcy mają 15 krążków, po pięć z każdego z kruszców. To daje im 10. miejsce w klasyfikacji generalnej.

Zmagania do niedzieli można oglądać w Eurosporcie 1, Eurosporcie 2 oraz usłudze Eurosport Player.

Dowiedz się więcej na temat: Marcin Lewandowski | Lekkoatletyczne ME