Najwięcej szlachetnych kamieni zdobyli Amerykanie

Najwięcej - sześć najbardziej cenionych szlachetnych kamieni, głównych nagród Diamentowej Ligi zdobyli amerykańscy lekkoatletci: Justin Gatlin, LaShawn Merritt, David Oliver, Christian Taylor, Ryan Whiting i Dawn Harper-Nelson.

Po trzy wywalczyli Etiopczycy, Jamajczycy i Kenijczycy. Do tych diamentów IAAF dokłada czeki wartości 40 tys. dolarów.

Reklama

Z polskich lekkoatletów najwyżej, na drugim miejscu w gronie dyskoboli uplasował się Piotr Małachowski (WKS Śląsk Wrocław). Wicemistrza świata wyprzedził Estończyk Gerd Kanter.

Czwartą edycję prestiżowych zawodów Diamentowej Ligi zakończył w piątek na Stadionie Króla Baudouina w Brukseli  Memoriał Van Damme. Pierwszy zorganizowano w 1977 roku z inicjatywy dziennikarzy, którzy postanowili uhonorować wybitnego belgijskiego lekkoatletę, wicemistrza olimpijskiego z Montrealu (1976) w biegach na 800 i 1500 m. Kilka miesięcy po tym sukcesie Van Damme zginął w wypadku samochodowym.

Zwycięzcy klasyfikacji generalnej w poszczególnych konkurencjach:

mężczyźni

100 m:     Justin Gatlin (USA)

200 m:     Warren Weir (Jamajka)

400 m:     LaShawn Merritt (USA)

800 m:     Mohammed Aman (Etiopia)

1500 m:    Ayanleh Souleiman (Dżibuti)

5000 m:    Yenew Alamirew (Etiopia)

3000 m/p:  Conseslus Kipruto (Kenia)

110 m ppł: David Oliver (USA)

400 m ppł: Javier Culson (Portoryko)

w dal:     Aleksandr Mienkow (Rosja)

trójskok:  Christian Taylor (USA)

wzwyż:     Bohdan Bondarenko (Ukraina)

tyczka:    Renaud Lavillenie (Francja)

dysk:      Gerd Kanter (Estonia)

kula:      Ryan Whiting (USA)

oszczep:   Vitezslav Vesely (Czechy)

kobiety

100 m:     Shelly-Ann Fraser-Pryce (Jamajka)

200 m:     Shelly-Ann Fraser-Pryce (Jamajka)

400 m:     Amantle Montsho (Botswana)

800 m:     Eunice Sum (Kenia)

1500 m:    Abeba Aregawi (Szwecja)

5000 m:    Meseret Defar (Etiopia)

100 m ppł: Dawn Harper-Nelson (USA)

400 m ppł: Zuzana Hejnova (Czechy)

3000 m/p:  Milcah Chemos (Kenia)

w dal:     Shara Proctor (W.Brytania)

trójskok:  Caterine Ibarguen (Kolumbia)

wzwyż:     Swietłana Szkolina (Rosja)

tyczka:    Silke Spiegelburg (Niemcy)

kula:      Valerie Adams (Nowa Zelandia)

dysk:      Sandra Perković (Chorwacja)

oszczep:   Christina Obergfoell (Niemcy)

Reklama

Reklama

Reklama