• 6 .AS Saint-Etienne (49 pkt.)
  • 7 .Stade Rennes (48 pkt.)
  • 8 .Montpellier HSC (46 pkt.)

Klubowi z Lyonu grozi wykluczenie z europejskich pucharów

Władze europejskiej federacji piłki nożnej rozważają zawieszenie Olympique'u Lyon w rozgrywkach Ligi Mistrzów i Ligi Europy. To efekt zamieszek oraz rasistowskich zachowań z udziałem francuskich kibiców podczas ostatniego meczu pucharowego z CSKA Moskwa. UEFA już w ubiegłym roku ukarała siedmiokrotnych mistrzów Francji za podobne wybryki fanów, ale karę warunkowo zawiesiła. Teraz może się to zmienić.

Podobne zdarzenia do tych sprzed kilku dni wydarzyły się również w kwietniu ubiegłego roku. Wówczas OL rozgrywał mecz w Lidze Europy z tureckim Besiktasem. Mecz przerwano zaledwie po 45 minutach, gdy kilkudziesięciu fanatyków z Lyonu wtargnęło na murawę, uniemożliwiając dalszą grę.

Do kolejnych starć doszło poza stadionem. Po zbadaniu sprawy UEFA ukarała oba kluby grzywną w wysokości 100 tysięcy euro oraz wykluczeniem z rozgrywek na rok w zawieszeniu. Sankcja wejdzie w życiu, jeśli w ciągu najbliższych dwóch lat dojdzie do podobnych incydentów.

Tak jak przed rokiem w Stambule, również w ubiegły czwartek w Lyonie sytuacja się powtórzyła. Wszystko zaczęło się od odpalenia rac i zamieszek przed stadionem. Policja potwierdziła, że co najmniej ośmiu funkcjonariuszy zostało rannych po ataku około 150 fanów.

Kontynuacją złych zachowań kibiców było, według UEFA, rzucanie przedmiotami z trybun, blokowanie przejść umożliwiających wydostanie się ze stadionu oraz pojawienie się na stadionie nazistowskich symboli. Miejscowa policja informowała o trzech zatrzymanych osobach.

Ostateczna decyzja zapadnie 31 maja. Jeśli francuski klub zostanie uznany za winnego, wyrok w zawieszeniu za ubiegłoroczne starcia w Turcji zostanie automatycznie wprowadzony w życie. Wygrywając z Lyonem 3-2 drużyna CSKA zapewniła sobie awans do ćwierćfinału Ligi Europy. Kolejnym rywalem będzie londyński Arsenal.