PŚ w narciarstwie alpejskim. Feuz wygrał zjazd w Wengen

Faworyt gospodarzy wygrał zjazd w szwajcarskim Wengen. Beat Feuz wyprzedził Aksela-Lunda Svindala i Matthiasa Mayera. Dzięki zwycięstwu 30-latek umocnił się na drugiej pozycji w klasyfikacji Pucharu Świata w tej konkurencji.

Trasa zjazdu w Wengen - Lauberhorn słynie z pięknych widoków, ale przede wszystkim z tego, że jest najdłuższą i „najszybszą” w całym kalendarzu zawodów Pucharu Świata. Feuz, aktualny mistrz świata w zjeździe startował w sobotę jako pierwszy, a pojechał tak znakomicie, że mógł spokojnie czekać na zakończenie zawodów w zlokalizowanym za metą boksie dla lidera. Szwajcar pokonał 4,5 kilometrową trasę w niespełna 2,5 minuty (2:26,50), osiągając maksymalną prędkość 146 kilometrów na godzinę. Choć do rekordowego osiągnięcia na trasie Lauberhorn Włocha Stefana Thanei (158 km/h) trochę mu zabrakło, to wykręcenie średniej prędkości zbliżonej do 110 km/h na całej trasie zapewniło mu wygraną.

Reklama

Serce Szwajcarowi mogło zabić mocniej właściwie tylko dwa razy. Najpierw za sprawą przejazdu jego wielkiego rywala Aksela-Lunda Svindala. Lider rywalizacji zjazdowców w tym sezonie pędził na złamanie karku, a na kolejnych pomiarach czasu raz minimalnie zawodnika klubu z Schangnau wyprzedzał, raz był tuż za jego plecami. Ostatecznie Norweg przejechał trasę zaledwie 0,18 sekundy wolniej i zajął drugie miejsce. Skład podium uzupełnił mistrz olimpijski w zjeździe z Soczi Matthias Mayer. Austriak miał już jednak pół sekundy straty do Svindala.

Przejazdy kolejnych zawodników były znacznie słabsze i wydawało się, że ostatnim, który może zagrozić Szwajcarowi jest zdobywca Małej Kryształowej Kuli za zjazdy w dwóch poprzednich sezonach Peter Fill. Jednak Włoch w tym roku jeździł słabiej, a start ma Lauberhorn będzie mógł mu się śnić po nocach. Fill wyskakując z bramki startowej źle ustawił narty i niewiele zabrakło by przewrócił się już na początku trasy. Mimo że w dalszej części przejazdu błędów już nie popełnił, to ostatecznie uplasował się na 10. pozycji.

Na cztery tygodnie przed igrzyskami wydaje się więc, że w głównej imprezie roku o triumf w zjeździe walczyć będą Feuz, który wygrał drugie zawody w tej konkurencji w sezonie i jest wiceliderem klasyfikacji zjazdowców oraz jej lider Svindal, również mający na koncie dwa zwycięstwa.

Boro

Wyniki PŚ w zjeździe:

 1. Beat Feuz (Szwajcaria)           2.26,50

 2. Aksel Lund Svindal (Norwegia) strata 0,18

 3. Matthias Mayer (Austria)            0,67

 4. Hannes Reichelt (Austria)           0,77

 5. Thomas Dressen (Niemcy)             0,93

 6. Vincent Kriechmayr (Austria)        0,98

Alpejski Puchar Świata - mężczyźni

1.Marcel Hirscher(Austria)1520 pkt
2.Henrik Kristoffersen(Norwegia)1205
3.Aksel Lund Svindal(Norwegia)886
4.Kjetil Jansrud(Norwegia)884
5.Beat Feuz(Szwajcaria)856
6.Alexis Pinturault(Francja)707

Klasyfikacja PŚ w zjeździe (po 5 zawodach):

 1. Aksel Lund Svindal (Norwegia)       420 pkt

 2. Beat Feuz (Szwajcaria)              362

 3. Kjetil Jansrud (Norwegia)           238

Dowiedz się więcej na temat: Beat Feuz

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama