Nets i Pistons w półfinałach

Mecze numer 5 serii best of five wygrywają przeważnie gospodarze (62-17) i tak było i tym razem, choć wygrane nie przyszły faworytom łatwo. New Jersey Nets potrzebowali aż dwóch dogrywek, by pokonać Indiana Pacers, a Detroit Pistons także po zaciętej grze wygrali z Toronto Raptors.

Zwycięskie zespoły zagrają w półfinałach Konferencji Wschodniej. Rywalem Nets będą Hornets, a "Tłoki" zagrają z Celtics lub Sixers.

Jeszcze jeden fenomenalny wyczyn w postseason Reggie Millera (31 pkt) nie powstrzymał Jasona Kidda od poprowadzenia Nets do II rundy playoff po raz pierwszy od 18 lat.

Kidd zdobył 20 ze swoich 31 punktów (najlepszy jego wyczyn w playoff) w czwartej kwarcie i dwóch dogrywkach, a jego zespół pokonał Pacers 120:109, eliminując rywali z Indianapolis.

Gospodarze mieli w końcówce regulaminowego czasu wygraną w ręku. Przy prowadzeniu 96:93 gracz Pacers Kevin Ollie nie trafił, wchodząc na kosz. Na 5 sekund przed syreną piłkę zebrał Richard Jefferson, został sfaulowany i wystarczyło, by trafił zaledwie jednego wolnego i wygrana miejscowych była pewna.

Jefferson chybił jednak oba, Pacers szybko wyprowadzili piłkę, a Ollie "znalazł" Millera metr za liną rzutów za trzy. Lider gości obrócił się i wypalił. Piłka po rzucie odbiła się mocno od tablicy i wpadła do kosza. Prowadzący to spotkanie sędziowie zebrali się na konsultację i po chwili Bob Delaney zaliczył trafienie.

Pierwsza powtórka wydawała się potwierdzać decyzję sędziów, ale druga pokazała Millera wciąż z piłką w momencie zapalenia się czerwonego światełka w zegarze nad tablicą.

Nets prowadzili także w ostatnich sekundach pierwszej dogrywki po celnych wolnych Keyona Martina (29 pkt), ale Miller odpowiedział indywidualną akcją i zapakował piłkę do kosza nad Aaronem Williamsem, wyrównując na 3,1 s przed syreną.

Sprawy w swoje ręce wziął Kidd. Wprawdzie jego rzut na zakończenie pierwszych dodatkowych 5 minut wypadł z kosza, ale dzięki jego akcjom w drugiej dogrywce zespół z New Jersey objął prowadzenie 112:107 na 3 minuty przed końcem. Kilkanaście sekund później Ron Mercer (20 pkt) zdobył punkty dla Pacers, ale przez pozostały czas goście nie zdołali już uzyskać ani jednego trafienia.

To była dopiero trzecia seria playoff w historii ligi, w której decydujący pojedynek skończył się po dwóch dogrywkach.

Jerry Stackhouse nie rzucał celnie, ale zdobył punkty w najważniejszych momentach. Lider Pistons uzyskał zaledwie 5 punktów, ale jego pierwsze i jedyne trafienie z gry na minutę 43 sekundy przed końcem dało ekipie z Detroit prowadzenie, które utrzymała i wyeliminowała Toronto Raptors, wygrywając 85:82 w piatym meczu serii.

Pistons awansowali do półfinału Konferencji Wschodniej po raz pierwszy od 1991 roku, a Stackhouse znajdzie się w II rundzie po raz pierwszy w swojej 7-letniej zawodowej karierze.

Raptors mieli wielką szansę, by stać się zaledwie siódmym zespołem, który ze stanu 0-2 zdołał przechylić na swoją korzyść serię best-of-five. Jednak gracze z Toronto zaliczył zaledwie jedno trafienie w ostatnich 2,5 minutach meczu, a Chris Childs (16 pkt) oddał za szybki rzut w samej końcówce,

Trafienie Stackhouse'a z półdystansu dało drużynie z Motown prowadzenie 81:79. Lider Pistons nie mógł pochwalić się punktami aż do trzeciej kwarty, kiedy to po dwóch minutach jej trwania uzyskał "oczko" z wolnego. Łącznie Stackhouse trafił 1 z 10 rzutów z gry (0/5 z trzy) i 3 na 5 z wolnych.

Były gracz Raptors Corliss Williamson zdobył 23 punktów (jego rekord w playoff), a jego celny rzut na 26,5 s przed końcem wyprowadził Pistons na 83:79.

Dell Curry (17 pkt) trafił za trzy na 11,1 s, zmniejszając stratę do dwóch punktów (84:82 dla Pistons), a Stackhouse w odpowiedzi trafił wolnego. Raptors wciąż mieli więc szansę na wyrównanie, ale Childs szybko przeprowadził piłkę na połowę rywali i odpalił "3" w biegu mimo defensywnej presji Chucky Atkinsa (14 pkt). Piłka odbiła się od tablicy, a Raptors byli tak zaskoczeni, że nie zdołali nawet faulem zatrzymać kończącego się czasu gry.

Zobacz wyniki meczów i stan poszczególnych serii playoff 2002

Dowiedz się więcej na temat: toronto raptors | Jersey | detroit | New Jersey | toronto