MŚ w szermierce: 87 medali w dorobku Polaków

Polscy szermierze wywalczyli dotychczas 87 medali mistrzostw świata. W czwartek w chińskim Wuxi rozpocznie się kolejna impreza tej rangi.


Na łączny dorobek składa się 37 medali z turniejów indywidualnych i 50 z drużynowych. Indywidualnie zdobyli osiem złotych, 12 srebrnych i 17 brązowych, a zespoły wywalczyły dziewięć złotych, 16 srebrnych i 25 brązowych.

Medale polskich szermierzy w mistrzostwach świata indywidualnie (łączny dorobek: 37 medali - 8 złotych, 12 srebrnych, 17 brązowych):

Złote

  • 1957 Paryż             - Jerzy Pawłowski, szabla
  • 1961 Turyn             - Ryszard Parulski, floret
  • 1965 Paryż             - Jerzy Pawłowski, szabla
  • 1966 Moskwa            - Jerzy Pawłowski, szabla
  • 1969 Hawana            - Bogdan Andrzejewski, szpada
  • 1981 Clermont Ferrand  - Dariusz Wódke, szabla
  • 1995 Haga              - Joanna Jakimiuk, szpada
  • 2005 Lipsk             - Danuta Dmowska, szpada

Reklama

Srebrne

  • 1961 Turyn             - Emil Ochyra, szabla
  • 1962 Buenos Aires      - Witold Woyda, floret
  •                        - Jerzy Pawłowski, szabla
  • 1963 Gdańsk            - Jerzy Pawłowski, szabla
  •                        - Ryszard Parulski, floret
  • 1967 Montreal          - Jerzy Pawłowski, szabla
  • 1971 Wiedeń            - Marek Dąbrowski, floret
  •                        - Jerzy Pawłowski, szabla
  • 1975 Budapeszt         - Jacek Bierkowski, szabla
  • 1989 Denver            - Jarosław Koniusz, szabla
  • 2003 Hawana            - Sylwia Gruchała, floret
  • 2017 Lipsk             - Ewa Nelip, szpada


Brązowe

  • 1958 Filadelfia        - Jerzy Twardokens, szabla
  • 1959 Budapeszt         - Jerzy Pawłowski, szabla
  • 1961 Turyn             - Wojciech Zabłocki, szabla
  • 1963 Gdańsk            - Egon Franke, floret
  • 1966 Moskwa            - Bogdan Gonsior, szpada
  • 1969 Hawana            - Ryszard Parulski, floret
  • 1970 Ankara            - Marek Dąbrowski, floret
  • 1979 Melbourne         - Leszek Swornowski, szpada
  • 1983 Wiedeń            - Marian Sypniewski, floret
  • 1987 Lozanna           - Robert Kościelniakowski, szabla
  • 1997 Kapsztad          - Rafał Sznajder, szabla
  •                        - Robert Andrzejuk, szpada
  • 1998 La Chaux de Fonds - Piotr Kiełpikowski, floret
  • 2001 Nimes             - Rafał Sznajder, szabla
  • 2002 Lizbona           - Piotr Kiełpikowski, floret
  • 2003 Hawana            - Aleksandra Socha, szabla
  • 2007 Sankt Petersburg  - Bogna Jóźwiak, szabla


Medale polskich szermierzy w mistrzostwach świata drużynowo (łączny dorobek: 50 medali - 9 złotych, 16 srebrnych, 25 brązowych):

Złote

  • 1959 Budapeszt         - szabla (Jerzy Pawłowski, Wojciech Zabłocki, Zygmunt Pawlas, Andrzej Piątkowski, Marek Kuszewski, Jerzy Twardokens)
  • 1961 Turyn             - szabla (Jerzy Pawłowski, Wojciech Zabłocki, Emil Ochyra, Ryszard Zub, Franciszek Sobczak, Jerzy Wandzioch)
  • 1962 Buenos Aires      - szabla (Jerzy Pawłowski, Wojciech Zabłocki, Andrzej Piątkowski, Emil Ochyra, Egon Franke)
  • 1963 Gdańsk            - szabla (Jerzy Pawłowski, Wojciech Zabłocki, Andrzej Piątkowski, Emil Ochyra, Ryszard Zub)
  •                        - szpada (Bogdan Gonsior, Bogdan Andrzejewski, Henryk Nielaba, Ryszard Parulski, Jerzy Strzałka)
  • 1978 Hamburg           - floret (Leszek Martewicz, Bogusław Zych, Marian Sypniewski, Adam Robak, Arkadiusz Godel)
  • 1998 La Chaux de Fonds - floret (Ryszard Sobczak, Adam Krzesiński, Piotr Kiełpikowski, Sławomir Mocek)
  • 2003 Hawana            - floret (Sylwia Gruchała, Magdalena Mroczkiewicz, Małgorzata Wojtkowiak, Anna Rybicka)
  • 2007 Sankt Petersburg  - floret (Sylwia Gruchała, Magdalena Mroczkiewicz, Małgorzata Wojtkowiak, Katarzyna Kryczało)


Srebrne

  • 1954 Luksemburg        - szabla (Jerzy Pawłowski, Wojciech Zabłocki, Zygmunt Pawlas, Andrzej Piątkowski, Marek Kuszewski)
  • 1965 Paryż             - floret (Witold Woyda, Zbigniew Skrudlik, Janusz Różycki, Ryszard Kunze, Adam Lisewski)
  • 1969 Hawana            - floret (Witold Woyda, Ryszard Parulski, Marek Dąbrowski, Jerzy Kaczmarek, Lech Koziejowski)
  •                        - szabla Jerzy Pawłowski, Krzysztof Grzegorek, Zygmunt Kawecki, Janusz Majewski, Józef Nowara)
  • 1970 Ankara            - szpada (Bogdan Gonsior, Henryk Nielaba, Kazimierz Barburski, Michał Butkiewicz, Zbigniew Matwiejew)
  • 1971 Wiedeń            - floret (Marek Dąbrowski, Jerzy Kaczmarek, Lech Koziejowski, Witold Woyda, Adam Lisewski)
  • 1974 Grenoble          - floret (Marek Dąbrowski, Jerzy Kaczmarek, Lech Koziejowski, Ziemowit Wojciechowski, Leszek Martewicz)
  • 1978 Hamburg           - floret (Małgorzata Bugajska, Delfina Skąpska, Jolanta Królikowska, Barbara Wysoczańska, Agnieszka Dubrawska)
  • 1986 Sofia             - szabla (Andrzej Kostrzewa, Tadeusz Piguła, Janusz Olech, Robert Kościelniakowski, Krzysztof Koniusz)
  • 1990 Lyon              - floret (Cezary Siess, Ryszard Sobczak, Adam Krzesiński, Piotr Kiełpikowski, Leszek Bandach)
  • 1999 Seul              - floret (Sylwia Gruchała, Magda Mroczkiewicz, Barbara Wolnicka, Alicja Kryczało)
  •                        - szabla (Rafał Sznajder, Norbert Jaskot, Marcin Sobala, Arkadiusz Nowinowski)
  • 2001 Nimes             - floret (Adam Krzesiński, Piotr Kiełpikowski, Sławomir Mocek, Tomasz Ciepły)
  • 2002 Lizbona           - floret (Sylwia Gruchała, Anna Rybicka, Magda Mroczkiewicz, Małgorzata Wojtkowiak)
  • 2009 Antalya           - szpada (Danuta Dmowska-Andrzejuk, Magdalena Piekarska, Ewa Nelip, Małgorzata Bereza)
  • 2010 Paryż             - floret (Sylwia Gruchała, Anna Rybicka, Karolina Chlewińska, Katarzyna Kryczało)


Brązowe

  • 1930 Liege             - szabla (Tadeusz Friedrich, Kazimierz Laskowski, Leszek Lubicz-Nycz, Adam Papee, Władysław Segda, Kazimierz Sempliński)
  • 1934 Warszawa          - szabla (Władysław Dobrowolski, Tadeusz Friedrich, Leszek Lubicz-Nycz, Adam Papee, Władysław Segda, Marian Suski)
  • 1953 Bruksela          - szabla (Zbigniew Czajkowski, Zygmunt Pawlas, Leszek Suski, Jerzy Pawłowski, Wojciech Zabłocki)
  • 1957 Paryż             - szabla (Jerzy Pawłowski, Wojciech Zabłocki, Zygmunt Pawlas, Andrzej Piątkowski, Marek Kuszewski, Jerzy Twardokens)
  • 1958 Filadelfia        - szabla (Jerzy Pawłowski, Wojciech Zabłocki, Zygmunt Pawlas, Andrzej Piątkowski, Marek Kuszewski, Jerzy Twardokens)
  • 1961 Turyn             - floret (Egon Franke, Witold Woyda, Ryszard Parulski, Zbigniew Skrudlik, Janusz Różycki, Henryk Nielaba)
  • 1962 Buenos Aires      - floret (Egon Franke, Witold Woyda, Ryszard Parulski, Zbigniew Skrudlik, Janusz Różycki)
  • 1963 Gdańsk            - floret (Egon Franke, Witold Woyda, Ryszard Parulski, Zbigniew Skrudlik, Janusz Różycki)
  • 1966 Moskwa            - floret (Witold Woyda, Zbigniew Skrudlik, Ryszard Parulski, Egon Franke, Adam Lisewski)
  • 1967 Montreal          - floret (Witold Woyda, Zbigniew Skrudlik, Ryszard Parulski, Egon Franke, Adam Lisewski)
  • 1970 Ankara            - szabla (Jerzy Pawłowski, Krzysztof Grzegorek, Zygmunt Kawecki, Janusz Majewski, Józef Nowara)
  • 1971 Wiedeń            - floret (Halina Balon, Elżbieta Cymerman, Joanna Rzymowska, Barbara Szeja, Krystyna Urbańska)
  • 1973 Goeteborg         - floret (Marek Dąbrowski, Jerzy Kaczmarek, Lech Koziejowski, Witold Woyda, Leszek Martewicz)
  • 1979 Melbourne         - szabla (Jacek Bierkowski, Dariusz Wódke, Tadeusz Piguła, Andrzej Kostrzewa, Janusz Kondrat)
  • 1981 Clermont Ferrand  - szabla (Jacek Bierkowski, Dariusz Wódke, Tadeusz Piguła, Andrzej Kostrzewa, Leszek Jabłonowski)
  • 1993 Essen             - floret (Ryszard Sobczak, Adam Krzesiński, Piotr Kiełpikowski, Leszek Bandach, Marian Sypniewski)
  • 1994 Ateny             - szpada (Dominika Butkiewicz, Magdalena Jeziorowska, Joanna Jakimiuk, Dorota Słomińska)
  • 1995 Haga              - floret (Ryszard Sobczak, Adam Krzesiński, Piotr Kiełpikowski, Jarosław Rodzewicz)
  • 1998 La Chaux de Fonds - szabla (Rafał Sznajder, Norbert Jaskot, Marcin Sobala, Dariusz Gilman)
  •                        - floret (Anna Rybicka, Sylwia Gruchała, Magda Mroczkiewicz, Barbara Wolnicka)
  • 1999 Seul              - floret (Adam Krzesiński, Piotr Kiełpikowski, Sławomir Mocek, Wojciech Szuchnicki)
  • 2004 Nowy Jork         - floret (Sylwia Gruchała, Magdalena Mroczkiewicz, Anna Rybicka, Małgorzata Wojtkowiak)
  • 2008 Pekin             - floret (Sławomir Mocek, Radosław Glonek, Marcin Zawada, Michał  Majewski)
  • 2009 Antalya           - szpada (Tomasz Motyka, Krzysztof Mikołajczak, Radosław Zawrotniak, Adam Wiercioch)
  • 2017 Lipsk             - szpada (Ewa Nelip, Magdalena Piekarska, Renata Knapik-Miazga, Barbara Rutz)
Dowiedz się więcej na temat: szermierka

Reklama

Reklama

Reklama