Hokeiści Pittsburgh Penguins w finale Konferencji Wschodniej ligi NHL

Hokeiści Pittsburgh Penguins pokonali Ottawa Senators 6-2 w piątym spotkaniu półfinału Konferencji Wschodniej ligi NHL i zagrają o wielki finał Pucharu Stanleya.

Rywalami "Pingwinów" będzie zwycięzca rywalizacji pomiędzy New York Rangers a Boston Bruins. "Niedźwiadki" prowadzą 3-1 i w sobotni wieczór przed własną publicznością będą chcieli wywalczyć awans.

Bohaterem piątkowego starcia w Pittsburgu był James Neal, który ustrzelił hat-tricka i zaliczył asystę.

Dwa pierwsze gole dla gospodarzy padły w kontrowersyjnych okolicznościach, ale sędzia po analizie wideo oba uznał. W 37. minucie bramkę na 1-3 dla gości zdobył Milan Michalek, ale jeśli nabrali wiary na odwrócenie losów meczu, to odebrał im ją Jewgienij Małkin, strzelając gola na 4-1 pół minuty przed końcem drugiej tercji.

W trzeciej dwa trafienia dołożył jeszcze Neal, a gdy niespełna trzy minuty przed końcem spotkania po efektownym zwodzie i fantastycznym strzale skompletował hat-tricka, na trybunach wybuchła euforia i na lód pofrunęły czapki.

Hokeiści Pittsburgh Penguins imponowali sezonie regularnym, a świetnie grają także w play offach. W 9 z ostatnich 11 meczów strzelali co najmniej cztery gole, a w dwóch rundach play offów zdobyli 47 bramek, czyli aż o 12 więcej od Boston Bruins, z którym najprawdopodobniej zmierzą się w walce o finał najcenniejszego hokejowego trofeum.

"Kiedy każda z czterech piątek gra tak dobrze, to przeciwnik szybko się męczy" - ocenił Douglas Murray, obrońca gospodarzy podkreślając, że "Pingwiny" mają silny i wyrównany skład.

"Po wielkim sukcesie, jakim było wyeliminowanie Montrealu w pierwszej rundzie, teraz od dobrego zespołu dostaliśmy prawdziwą lekcję, jak się gra w play offach. Sporo nauczyliśmy się" - przyznał Paul MacLean, trener "Senatorów".