NHL. Asysta Jagra, wygrana Calgary Flames

45-letni Jaromir Jagr zanotował czwartą w tym sezonie asystę, a jego zespół Calgary Flames u siebie wygrał z St. Louis Blues 7:4 w poniedziałkowym meczu hokejowej NHL. "Nutki" mimo porażki zachowały prowadzenie w Konferencji Zachodniej.

Jagr asystował w 14. minucie przy trafieniu Marka Jankowskiego, dla którego był to drugi gol w tym meczu.

W klasyfikacji kanadyjskiej wszech czasów ligi NHL z 1919 pkt - 766 goli i 1153 asysty - ustępuje jedynie legendarnemu Kanadyjczykowi Wayne'owi Gretzky'emu - 2857 pkt. Wśród strzelców czeski weteran jest trzeci (766). Przed nim są Gretzky (894) i Gordie Howe (801).

O zwycięstwie "Płomieni" zadecydowała świetna końcówka, bo na sześć minut przed końcem meczu był remis 4:4. W tabeli Konferencji Zachodniej Flames z dorobkiem 20 punktów zajmują siódme miejsce. Prowadzący Blues mają o siedem więcej. Na Wschodzie i zarazem w całej lidze najlepsza jest ekipa Tampa Bay Lightning - 30 pkt.

W drugim poniedziałkowym meczu Carolina Hurricanes pokonali u siebie Dallas Stars 5:1. Bohaterem gospodarzy był Teuvo Teravainen. 23-letni Fin zdobył trzy bramki w trzeciej tercji, w odstępie zaledwie siedmiu minut i pięciu sekund. Miał także asystę przy otwierającym wynik trafieniu Sebastiana Aho.

"Są takie mecze, w których mógłbym spisać się lepiej, ale w tym zagrałem naprawdę dobrze. Najważniejsze jest żebym odpowiednio poruszał się na lodzie. Kiedy nogi pracują jak trzeba, wszystko staje się łatwiejsze" - powiedział Teravainen.

Lista najlepszych strzelców w historii NHL:

1. Wayne Gretzky       894 bramki

2. Gordie Howe         801

3. Jaromir Jagr        766

Czołówka klasyfikacji kanadyjskiej w historii NHL:

1. Wayne Gretzky      2857 punktów (894 bramki+1963 asysty)

6. Colorado     8  7  1   54 55 17

7. Minnesota    7  7  2   46 44 16