Ekstraklasa: Górnik i Lechia najbliżej grupy mistrzowskiej

Piłkarze Górnika Zabrze i Lechii Gdańsk są najbliżej awansu do czołowej ósemki po fazie zasadniczej Ekstraklasy. Sześć zespołów ma już w niej pewne miejsce. Po zaplanowanej na sobotę 30. kolejce drużyny utworzą dwie grupy - mistrzowską i spadkową.

Zgodnie z reformą Ekstraklasy po sobotnich spotkaniach (wszystkie o godz. 18) kluby utworzą dwie ośmiozespołowe grupy. Ich dotychczasowy dorobek zostanie podzielony na pół i w przypadku nieparzystej liczby punktów zaokrąglony do góry.

Reklama

Przed 30. kolejką o miejsce w pierwszej ósemce walczą jeszcze cztery drużyny: siódmy Górnik - 42 pkt, ósma Lechia - 40, dziewiąta Cracovia - 39 i dziesiąta Jagiellonia Białystok - 38.

Najbliżej celu są zabrzanie, którym nawet w razie niekorzystnych dla nich wyników innych spotkań, wystarczy remis u siebie z wiceliderem Lechem. Śląski zespół ostatnio spisuje się jednak fatalnie; w tym roku nie wygrał żadnego z 10 meczów, wliczając Puchar Polski. A przecież po 21. kolejce był... wiceliderem Ekstraklasy.

Lechia, która pod wodzą nowego trenera - Holendra Ricardo Moniza - wygrała dwa ostatnie spotkania, zmierzy się we Wrocławiu z niepewnym utrzymania mistrzem Polski z 2012 roku - Śląskiem. Cracovia zagra na wyjeździe z Koroną Kielce, a Jagiellonia u siebie z Piastem Gliwice.

Po 30. kolejce nastąpi dwutygodniowa przerwa, po której każdy z zespołów zagra jeszcze siedem meczów w swoich grupach - po jednym z każdym z rywali. Ekipy z miejsc 1-4 oraz 9-12 cztery razy wystąpią przed własną publicznością, natomiast zespoły z miejsc 5-8 oraz 13-16 - trzykrotnie. Sezon zakończy się 1 czerwca.

Pewne miejsce w czołowej ósemce ma obecnie sześć drużyn: Legia, Lech, Ruch, Wisła, Pogoń, Zawisza. Również sześć zespołów wie, że na pewno wystąpi w grupie spadkowej: Korona, Piast, Śląsk, Zagłębie, Podbeskidzie i Widzew.

Możliwość awansu do grupy mistrzowskiej dla poszczególnych drużyn (wystarczy spełnienie jednego z warunków):

Górnik (gra u siebie z Lechem)

- jeśli wygra

- jeśli zremisuje

- jeśli przegra, a Lechia nie wygra ze Śląskiem

- jeśli przegra, a Cracovia nie wygra z Koroną

Lechia (gra na wyjeździe ze Śląskiem)

- jeśli wygra

- jeśli zremisuje, a Cracovia nie wygra z Koroną

- jeśli przegra, a Cracovia i Jagiellonia nie wygrają (odpowiednio: z Koroną i Piastem)

Cracovia (gra na wyjeździe z Koroną)

- jeśli wygra, a Lechia nie wygra ze Śląskiem

- jeśli wygra, a Górnik przegra z Lechem

Jagiellonia (gra u siebie z Piastem)

- jeśli wygra, a Lechia przegra ze Śląskiem i Cracovia nie wygra z Koroną

Wyniki, terminarz i tabela T-Mobile Ekstraklasy

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje