Portugalscy piłkarze chcą grać w polskiej Ekstraklasie

Polska Ekstraklasa jest coraz popularniejszym kierunkiem dla piłkarzy z Portugalii. Media z tego iberyjskiego kraju przewidują, że trend utrzyma się, a nawet nasili w najbliższych latach.

O ile jeszcze rok temu portugalska prasa rzadko relacjonowała wydarzenia z polskiej ekstraklasy, o tyle w tym roku jest inaczej. Wszystko za sprawą szybko rosnącej liczby Portugalczyków nad Wisłą.

Reklama

Według "Recordu", największego sportowego dziennika Portugalii, po modzie na wyjazdy na Cypr i Rumunii, popularnym kierunkiem emigracji piłkarzy stała się Polska. Gazeta odnotowuje, że polskie kluby coraz częściej wysyłają swoich skautów na mecze Ligi ZON Sagres w poszukiwaniu kolejnych nabytków.

"Polska, gdzie zarabia się coraz więcej, jest dziś bardzo apetycznym rynkiem dla portugalskich zawodników średniej klasy. Jeszcze kilka lat temu wyjeżdżali oni głównie na Cypr, do Rumunii i Grecji. Dziś atrakcyjne oferty docierają do nich również z Polski" - napisał "Record".

Stołeczna gazeta przypomina, że choć portugalscy piłkarze od kilku lat pojawiają się w polskich zespołach, to dopiero w sezonie 2013-2014 rozpoczął się prawdziwy exodus Portugalczyków do Polski.

"Jednym z kluczowych zawodników tegorocznych rozgrywek ligowych w Polsce jest Marco Paixao. Podobnie jak jesienią, tak również i wiosną nie marnuje on okazji strzeleckich. W czterech rozegranych w bieżącym roku spotkaniach strzelił on już cztery gole" - podkreślił "Record".

Lizbońska gazeta przypomina, że Paixao po kilku miesiącach pobytu w Polsce zaadaptował się na tyle dobrze, że przekonał swego brata bliźniaka Flavio do przybycia do Wrocławia i wzmocnienia drużyny Śląska.

Media przypominają, że niedzielny pojedynek pomiędzy Śląskiem Wrocław a Legią Warszawa (1-1) był nie tylko wyrównany pod względem liczby bramek, ale również zawodników z Portugalii wchodzących w skład obu ekip. Odnotowują, że w stołecznej drużynie nie pojawili się jednak na boisku ani Orlando Sa, ani Helio Pinto.

W polskich klubach występuje obecnie dziesięciu Portugalczyków: Marco i Flavio Paixao grają w Śląsku Wrocław, Bernardo Vasconcelos i Andre Micael w Zawiszy Bydgoszcz, Henrique Nogueira oraz Tiago Targino reprezentują Jagiellonię Białystok, Manuel Curto Zagłębie Lubin, Tiago Lopes "Rabiola" Piasta Gliwice, zaś Helio Pinto i Orlando Sa stołeczną Legię. Ten ostatni ma za sobą już występ w narodowej reprezentacji Portugalii.

Portugalscy napastnicy wyróżniają się wśród strzelców ekstraklasy. Marco Paixao z 14 golami jest wiceliderem klasyfikacji, natomiast Bernardo Vasconcelos ma na swoim koncie już 7 bramek.

Z Lizbony Marcin Zatyka

Dowiedz się więcej na temat: Bernardo Vasconcelos

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama