Tak UEFA ogrywa polskie kluby do zera

"Wszelkie formy ideologicznej, politycznej i religijnej propagandy są zabronione. Jeśli ten przepis jest naruszony mają zastosowanie analogiczne paragrafy, jak przy rasizmie" - głosi UEFA, jednak nie wszystkie incydenty tępi równie zaciekle.

Ostatnio zezłościliśmy się na UEFA za niewspółmiernie surowe w stosunku do przewinień karanie polskich klubów. Można dojść do wniosku, że zupełnie niepotrzebnie i niesłusznie. Na rzeczywistość nie wolno się obrażać, a koń jaki jest, każdy widzi.

Reklama

Od kilku miesięcy zrobiło się głośno o tym, że FIFA przypomina strukturę mafijną i MŚ rozdaje na prawo i lewo, w zależności od tego, kto lepiej płaci. Na jej tle UEFA zdaje się być jako wzór cnót i profesjonalizmu. Zdążyliśmy już zapomnieć jakie były kulisy przyznania Ukrainie i Polsce Euro 2012 i jak skutecznym lobbystą okazał się być Hrihorij Surkis. Zwycięstwo Włochów obstawiał i Michel Platini, i Zbigniew Boniek, a dzielny Hrihorij tak się zakręcił, że ograł Włochów niemal do zera.

Teraz do zera w swej jurysdykcji UEFA ogrywa polskie kluby, zamykając stadiony. Za wydarzenia, do których dochodziło podczas meczów organizowanych w Bośni, czy Holandii, a więc nasze kluby organizacyjnie nie popełniły żadnych przewinień.

Rok temu kilku bezmózgów identyfikujących się z Legią zrobiło odgłos małpki pod adresem ciemnoskórego bramkarza Lokeren podczas meczu w Belgii, ale dla UEFA wyrok był prosty - zamykamy stadion "rasiolom" z Polski.

Teraz kilku kibiców wywiesiło w Sarajewie flagę, której na żadnym stadionie być nie powinno: "Legion Piła - krew naszej rasy", znów decyzja UEFA była krótka - tym razem zamykamy arenę w Poznaniu.


Efekt? Szanse Legii na przejście Ajaksu w ubiegłym roku, a teraz - Lecha na przejście IV rundy są zminimalizowane.

Jak na razie zachowanie fanów Omonii Nikozja w meczu z Jagiellonią Białystok uchodzi bezkarnie. Chodzi nie tylko o promowanie zbrodniarza i terrorysty Che Guevary, czy flagi zbrodniczego państwa ZSRR, ale przede wszystkim o obrazoburczy w stosunku do wszystkich Polaków transparent: "Nasi dziadkowie gonili was do samego Berlina".

Oto inne przykłady na nierówne traktowanie klubów przez UEFA.

Dynamo Kijów, podczas spotkania z Evertonem (19 marca 2015 r.) miało już zamknięty jeden sektor za wybryki kibiców w spotkaniu z Guingamp (26 lutego 2015 r. ukraińscy fani zaatakowali kibiców francuskich, przerywając mecz na 10 min.), a i tak doszło do rasistowskich wybryków kibiców Dynama. Kara? Tylko częściowe zamknięcie (2 sektory) i jedyne 15 tys. euro, przy recydywie, za którą - zgodnie z poniższym regulaminem - powinno się karać wyjątkowo surowo.

Oprawa meczowa w postaci armaty wymierzonej w tyłek piłkarza przeciwnika - Mesuta Oezila i zalatujący homofobią napis "Gay Gunners" autorstwa fanów Bayernu Monachium, po spotkaniu Ligi Mistrzów z Arsenalem Londyn, przez UEFA został wyceniony na 10 tys. euro kary i zamknięcie jednego, niewielkiego sektora.

Apollon Limassol po meczu z Legią Warszawa (12 grudnia 2013), za rasistowskie pohukiwania kibiców na Dossę Juniora miał zamkniętą tylko niewielką część stadionu, która znajduje się przy wyjściu piłkarzy z tunelu!

Za podobne zachowania fanów Ruchu Chorzów (w meczu z Esbjergem 23 lipca 2014 r.), "Niebieskim" zamknięto połowę stadionu.

Artykuł 14 Kodeksu Dyscyplinarnego UEFA:

1. Każda osoba, która znieważa ludzką godność, obrażając jednostkę czy grupę na dowolnym tle, w tym kolor skóry, rasa, religia lub pochodzenie etniczne podlega zawieszeniu na co najmniej 10 meczów lub na określony czas, bądź innej sankcji.

2. Jeżeli jeden, bądź więcej kibiców dopuszczą się zachowań wymienionych w paragrafie 1, federacja członkowska, bądź klub jest karany co najmniej częściowym zamknięciem stadionu.

3. W przypadku recydywy stosuje się następujące kary:

a) drugi incydent skutkuje jednym meczem rozegranym przy zamkniętym stadionie i grzywną 50 tys. euro;

b) każdy następny incydent jest karany organizacją więcej niż jednego meczu przy zamkniętych bramach, zamknięciem stadionu, odebraniem organizacji meczu, odebraniem punktów lub całkowitą dyskwalifikacją z rozgrywek.

4. Jeżeli okoliczności tego wymagają, właściwy organ dyscyplinarny na federację członkowską lub odpowiedzialny klub  może nałożyć inne kary, jak rozegranie jednego, bądź więcej meczów przy zamkniętych drzwiach, zamknięciem stadionu, odebraniem organizacji meczu, odebraniem punktów lub całkowitą dyskwalifikacją z rozgrywek.

5. Jeżeli mecz jest przerwany przez sędziego z powodów rasistowskich, bądź przez jakiekolwiek inne przejawy dyskryminacji, mecz może być zatrzymany.

6. Powyższe środki dyscyplinarne mogą być łączone tak, by w efekcie doprowadziły do wyeliminowania zjawiska.

7. Wszelkie formy ideologicznej, politycznej i religijnej propagandy są zabronione. Jeśli ten przepis jest naruszony mają analogiczne zastosowanie paragrafy od 1 do 6.

Oto sankcje dyscyplinarne UEFA za sezon 2014/2015 i początek obecnych rozgrywek:

1.     16.07.2015. Mecz Royal Charleroi SC - Beitar Jerorozlima, 2015/16 UEFA Europa League, 2. runda kwalifikacyjna

Royal Charleroi SC ukarane za nazistowskie pozdrowienia oraz transparenty. Kara: zamknięcie części stadionu na jeden mecz oraz 28 tys. euro.

Beitar ukarany za rasistowskie transparenty, rzucanie petard i rac świetlnych na boisko częściowym zamknięciem stadionu i 95 tys. euro grzywny. Ponadto bramkarz Charleroi został trafiony twardym przedmiotem przez fanów z Izraela.

2.     26.02.2015. Mecz Feyenoord - AS Roma, 1/32 Ligi Europejskiej

Kibice Feyenoordu dwukrotnie przerywali mecz.  Na początku meczu wrzucili na boisko dmuchanego banana i "małpowali" w kierunku Gervinho. Przez cały mecz rzucali różnymi przedmiotami na boisko. Kara: zamknięty stadion na następny mecz oraz 50 tys. euro.

3.       26.02.2015. Mecz FC Dynamo Kijów - Everton FC, 1/16 Ligi Europejskiej

Rasistowskie zachowanie kibiców Dynama. Użycie materiałów pirotechnicznych oraz blokowanie schodów na stadionie. W tym meczu był już zamknięty jeden sektor. Była to kara za burdy w poprzednim spotkaniu z Guingamp. Kara: zamknięcie części stadionu w następnym meczu, 15 tys. euro.

4.     11.12.2014. Mecz FC Steaua Bukareszt - FC Dynamo Kijów, faza grupowa Ligi Europejskiej

Rumuni wywiesili rasistowskie transparenty, użyli materiałów pirotechnicznych oraz laserów, którymi oślepiali piłkarzy Dynama. Kara: dwa następne mecze bez udziału publiczności i 20 tys. euro.

5.     22.10.2014. Mecz FC Metalist Charków - Legia Warszawa, faza grupowa Ligi Europejskiej

Kibice Legii wywiesili transparent w biało-czerwonych barwach, na którym było napisane "Wilno" oraz  "Lwów". FARE złożyła donos do UEFA, ale obyło się bez kary.

6.     18.09.2014. Mecz Partizan Belgrad - Tottenham Hotspur FC, faza grupowa Ligi Europejskiej

Kibice Partizana wywiesili antysemickie transparenty. Tottenham ma duże wsparcie ze strony żydów z Londynu. Kara: częściowe zamknięcie Stadionu w następnym meczu oraz 40 tys. euro.

7.     17.09.2014. Mecz AS Roma - CSKA Moskwa, faza grupowa Ligi Mistrzów

Starcia kibiców CSKA z policją, wywieszenie rasistowskich transparentów. Kara: Trzy mecze bez udziału publiczności, 200 tys. euro.

8.     28.08.2014. Mecz Legia Warszawa - FK Aktobe, Liga Europejska

Kibice Legii zrobili oprawę "BECAUSE FOOTBALL DOESN’T MATTER, MONEY DOES" i obrazili UEFA. Kara: Legia zapłaciła 80 tys. euro.

9.     30.07.2014. Mecz Feyenoord - Besiktas Stambuł, Liga Mistrzów, 3. runda kwalifikacyjna

Rasistowskie zachowanie kibiców Feyenoordu, użycie materiałów pirotechnicznych oraz niedopełnienie kwestii bezpieczeństwa. Kara: zamknięcie części stadionu w następnym meczu oraz 45 tys. euro.

10.   29.07.2014. Mecz Slovan Bratysława - FC Sheriff Tiraspol, Liga Mistrzów, 3. runda kwalifikacyjna

Rasistowskie zachowanie słowackich kibiców. Kara: zamknięcie trzech sektorów w następnym meczu.

11.   31.07.2014. Mecz FC Dynamo Moskwa - Hapoel Kiryat Shmona, Liga Europejska, 3. runda kwalifikacyjna

Rasistowskie zachowanie kibiców Dynama. Kara: zamknięcie części stadionu podczas następnego meczu.

12.   23.07.2014. Mecz Ruch Chorzów - Esbjerg fB, Liga Europejska, 3. runda kwalifikacyjna

UEFA ukarała Ruch za rasistowskie zachowanie fanów podczas meczu w duńskim Esbjergu. Kibice klubu z ul. Cichej "pohukiwali" na Eddiego Gomesa, czarnoskórego zawodnika duńskiej drużyny. Kara: zamknięcie połowy stadionu.

13.   12.12.2013. Mecz Apollon Limassol FC - Legia Warszawa

Sytuacja taka, jak powyżej. Pohukiwania w kierunku Dossy juniora. Kara: zamknięcie tylko tej części stadionu Apollonu, która znajduje się bezpośrednio przy tunelu, którym piłkarze wychodzą na murawę.

14.   1.07.2014. Mecz Sliema Wanderers FC- Ferencvaros Budapeszt, Liga Europejska, 1. runda kwalifikacyjna

Węgrzy wywiesili rasistowskie banery i naśladowali odgłosy małp. Kara: częściowe zamknięcie stadionu w kolejnym meczu, 20 tys. euro.

15.   10.12.2013. Mecz Victoria Pilzno - CSKA Moskwa, Liga Mistrzów, faza grupowa

Rasistowskie transparenty kibiców CSKA. Kara: kolejny mecz bez udziału kibiców, 50 tys. euro. 

16.   18.09. 2014. Mecz FC Dnipro Dnipropetrovsk - Inter Mediolan, faza grupowa Ligi Europejskiej

Rasistowskie transparenty, użycie pirtechniki oraz laserów przez kibiców Dnipra. Kara: zamknięcie części stadionu w kolejnym meczu, 24 tys. euro. Ponadto na jednym z zamkniętych sektorów w kolejnym meczu ma zostać umieszczony transparent "No to racism"

17.   26.02.2014. Mecz FC Dynamo Kijów  EA Guingamp, 1/32 finału Ligi Europejskiej

Kibice Dynama zaatakowali Francuzów, spowodowali przerwanie meczu na 10 minut. Kara: zamknięcie jednego sektora w kolejnym meczu, 70 tys. euro. 

18.   04.11.2014. Mecz Borussia Dortmund - Galatasaray Stambuł, Liga Mistrzów, faza grupowa

Starcia kibiców obydwu drużyn. Kary:  BVB - 32 tys. euro, Galatasaray - 70 tys. euro.

Michał Białoński, Patryk Bora

Dowiedz się więcej na temat: UEFA | Liga Europejska | lech pozań | Legia Warszawa

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje