Działalność Lesa Gondora po lupą

Eksperci zbadają statut Sportowej Spółki Akcyjnej Pogoń. Rozstrzygną, czy Les Gondor wywiązał się z obowiązku przekazania na działalność drużyny piłkarskiej 7 mln zł, poinformował "Głos Szczeciński".

Audyt przeprowadzony na zlecenie władz Szczecina wykazał, że Les Gondor, prezes SSA Pogoń przelał na konto klubu... pół miliona złotych. Łącznie na działalność spółki było niespełna 6 mln zł. Pieniądze te w większości pochodziły z Canal +, od reklamodawców i z biletów na mecze

Reklama

- Les Gondor w piśmie przesłanym miastu uznał, że Mat Trade umorzyła część długu SSA Pogoń i w ten sposób jako jej właściciel wywiązał się z obowiązku przekazania co najmniej 7 mln zł na działalność klubu - mówi Piotr Krzystek, wiceprezydent Szczecina. - Moim zdaniem nie jest to zgodne ze statutem, ale chcemy, by jeszcze wypowiedzieli się na ten temat prawnicy.

W poniedziałek miasto powołało ekspertów. Jeżeli uznają, że Les Gondor nie spełnia zapisów statutu, władze Szczecina zdecydują się rozwiązać z nim umowę. Za takim posunięciem opowiada się większość radnych.

W tej chwili zadłużenie klubu wynosi ok. 30 mln zł. Do tego dochodzi zadłużenie MKS Pogoń. - Wartość SSA Pogoń jest właściwie znikoma - twierdzi Krzystek. - Spółka praktycznie nie ma majątku. Czekamy teraz na propozycję Gondora co zamierza robić dalej.

Zgodnie z prawem, jeżeli wartość zadłużenia przewyższa wartość spółki, to zarząd powinien wystąpić do sądu o ogłoszenie jej upadłości. W takiej sytuacji miasto nie zdecyduje się przekazać SSA Pogoń gruntów wokół stadionu przy ul. Twardowskiego.

- Jeżeli zostanie ogłoszona upadłość spółki, to grunty poszłyby na zaspokojenie roszczeń wierzycieli - mówi Leszek Chwat, wiceprezydent Szczecina. - Dla nikogo nie jest już tajemnicą, że głównym wierzycielem spółki jest Sabri Bekdas.

Prezydent Szczecina, Marian Jurczyk do 20 stycznia miał czas na przedstawienie radnym projektów umów na dzierżawę terenów, zaakceptowanych przez Lesa Gondora lub przygotowanie innego rozwiązania, które zapewni funkcjonowanie piłkarskiej drużyny. Jurczyk nie wywiązał się z tego obowiązku.

Dowiedz się więcej na temat: ekspert | les gondor | Szczecina

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje