FC Porto najlepszym na świecie sprzedawcą piłkarskich gwiazd

FC Porto jest klubem najwięcej na świecie zarabiającym na sprzedaży gwiazd piłkarskich. Portugalczycy zainkasowali na ich transferach 238,5 mln euro, wyprzedzając o 37 mln euro AC Parmę, wynika z rankingu spółki Pluri Consultoria.

Brazylijska firma konsultingowa przeanalizowała 100 najdroższych transferów w historii światowej piłki nożnej. Wśród nich znalazło się aż sześciu graczy sprzedanych przez aktualnego mistrza Portugalii: Hulk, Falcao, James Rodrigues, Anderson, Ricardo Carvalho oraz Pepe. Średnio za każdego swojego gwiazdora portugalski klub otrzymywał 39,8 mln euro.

Reklama

- FC Porto na swoich sześciu najdroższych zawodnikach zarobiło 238,5 mln euro. Pod względem liczby graczy przewodzi ono liście wraz z Arsenalem Londyn, zaś pod względem wartości umów wyprzedza AC Parmę, która zainkasowała łącznie 201,5 mln euro na pięciu jej kontraktach, które zaliczają się do 100 najdroższych w historii futbolu - poinformował dyrektor Pluri Consultoria Fernando Ferreira.

Innym portugalskim akcentem są pochodzący z tego kraju piłkarze. Liście najdroższych przewodzi Cristiano Ronaldo, którego Manchester United sprzedał w 2009 r. do Realu Madryt za 94 mln euro. Z kolei piątą lokatę zajmuje Luis Figo, który odszedł w 2000 r. za 60 mln euro z FC Barcelony do Królewskich.

W rankingu 100 najdroższych światowych kontraktów piłkarskich dominują włoskie kluby. W pierwszej czwórce, po AC Parma, znajduje się jeszcze Inter Mediolan, z zyskami na poziomie 197 mln euro, a także rzymskie Lazio - 195,7 euro.

Całość wszystkich 100 czołowych umów piłkarskich przekracza kwotę 3,7 mld euro. Największe jej udziały mają włoskie kluby. Zarobiły one ponad 1 mld euro, wyprzedzając kluby z Anglii, które zainkasowały 813 mln euro.

Wśród klubów, które zyskały na czołowych piłkarskich transferach, jest 49 zespołów z 11 państw świata. Anglia posiada 11 ekip, Włochy - 10, Hiszpania - 8, Niemcy - 5, Francja - 4, Brazylia - 3, Portugalia, Holandia i Rosja - po 2, a także Ukraina i Argentyna - po jednej drużynie.

- Fenomenem wśród topowych transferów jest Brazylia. Wprawdzie aż 19 pochodzących z niej piłkarzy znajduje się na liście największych umów handlowych świata, ale tylko 4 graczy zostało nabytych bezpośrednio od brazylijskich klubów. Pozostali zostali wystawieni na sprzedaż przez europejskie drużyny - odnotował Fernando Ferreira.

Z Lizbony Marcin Zatyka

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama