FIFA za rozegraniem MŚ w zimie, kluby wolą w kwietniu i maju

FIFA jest coraz bardziej skłonna przychylić się do zorganizowania mistrzostw świata w 2022 roku w zimie, zamiast tradycyjnie w czerwcu i lipcu, mimo że przeciwko takiemu rozwiązaniu są europejskie kluby piłkarskie. Na razie nie zapadły jednak żadne wiążące decyzje.

Propozycja Europejskiego Stowarzyszenia Klubów Piłkarskich (ECA), aby mistrzostwa świata w Katarze w 2022 roku odbyły się na przełomie kwietnia i maja, nie znalazła uznania międzynarodowej federacji (FIFA). Opowiada się ona za terminem listopad-grudzień.

Reklama

ECA przedstawiło w poniedziałek w Zurychu nową propozycję - przełom kwietnia i maja, zamiast dotychczasowej od połowy czerwca do połowy lipca, która nie spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem ze strony piłkarskiej centrali.

"Zbliżamy się do stanowiska prezentującego dwa terminy: styczeń-luty i listopad-grudzień 2022 roku. Poproszono FIFA, aby rozpatrzyła także termin majowy" - powiedział po posiedzeniu grupy roboczej sekretarz generalny FIFA Jerome Valcke.

Zwykle piłkarskie mistrzostwa świata rozgrywane są w ciągu miesiąca, od połowy czerwca do połowy lipca. W tym okresie w Katarze temperatury dochodzą do 50 stopni Celsjusza. Natomiast w miesiącach zimowych jest około 25 stopni.

Ostatnio szef ECA i prezes FC Bayern Monachium Karl-Heinz Rummenigge optował za terminem kwiecień-maj. Z propozycją Niemca nie zgadza się Valcke, mówiąc, że właśnie wtedy przypada termin ramadanu, który w 2022 roku rozpocznie się 2 kwietnia i może zakłócić przygotowania do mistrzostw.

Za terminem mundialu w listopadzie i grudniu opowiada się prezydent FIFA Szwajcar Joseph Blatter. Szef UEFA Michel Platini chciałby, aby impreza odbyła się w styczniu i lutym. Zdaniem Szwajcara nie jest to dobry termin, zbiega się bowiem z zimowymi igrzyskami olimpijskimi.

Głosowanie dotyczące wyboru organizatora MŚ 2022 odbyło się 2 grudnia 2010 roku w Zurychu. W decydującej rundzie Katar pokonał 14:8 Stany Zjednoczone. Wcześniej odpadły kandydatury Korei Południowej, Japonii i Australii. Blatter oświadczył w maju, że przyznanie mundialu Katarowi było błędem.

Dowiedz się więcej na temat: FIFA | MŚ w Katarze | Sepp Blatter | Michel Platini

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje