Puchar UEFA: Triumf FC Porto

FC Porto zdobyło Puchar UEFA w sezonie 2002/2003. W finale rozgrywek ekipa z Portugalii pokonała na Stadionie Olimpijskim w Sewilli Celtic Glasgow 3:2 po dogrywce.

Dla FC Porto jest to pierwszy triumf w historii Pucharu UEFA, a zespołowi ze Szkocji nie udało się jeszcze nigdy sięgnąć po to trofeum.

Podopieczni Jose Mourinho trzykrotnie prowadzili w tym meczu, ale dopiero za trzecim razem udało im się "dowieźć" tę przewagę do końca.

Już w doliczonym czasie gry w pierwszej połowie pierwszego gola w tym finale zdobył Derlei, ale tuż po zmianie stron wyrównał Larsson. W 54. minucie znów na prowadzenie wróciła jedenastka z Porto po trafieniu Alejniczewa, jednak 180 sekund później znów wyrównał Larsson.

Wynik 2:2 utrzymał się juz do końca regulaminowego czasu gry i dobrze prowadzący to spotkanie Słowak Lubos Michel zarządził dogrywkę. W dodatkowych 30 minutach obejrzeliśmy dwie czerwone kartki (Balde i Valente), a przede wszystkim gola na wagę triumfu w Pucharze UEFA. Zdobył go na 5 minut przed końcem II połowy dogrywki Derlei, który w polu karnym zachował zimną krew i po wymanewrowaniu obrońców w sytuacji sam na sam pokonał golkipera drużyny z Glasgow.

FC Porto w I rundzie Pucharu UEFA wyeliminowało warszawską Polonię. "Czarne Koszule" przegrały w Porto 0:6, by w rewanżu wygrać u siebie 2:0.

Obserwatorem z ramienia UEFA finałowego meczu w Sewilli był prezes PZPN Michał Listkiewicz.

Zobacz opis meczu

Dowiedz się więcej na temat: Glasgow | Celtic Glasgow | triumf | puchar UEFA | Puchar | fc porto | UEFA | Porto