Szczakowianka znów w ekstraklasie?!

Wygląda na to, że w słynnej aferze barażowej dojdzie do zasadniczego zwrotu akcji. Polska Konfederacja Sportu, decyzją z 20 listopada, zobowiązała zarząd PZPN do uchylenia jednej z uchwał, na podstawie której klub z Jaworzna został zdegradowany i ukarany odjęciem 10 punktów na starcie 2. ligi.

PKS dała PZPN-owi 30 dni na uchylenie spornej uchwały.

Reklama

Konfederacja przychyliła się do wniosku Szczakowianki i podważyłą zasadność uchwały nr IV/30. Dotyczyła ona wyłączenia przez Wydział Dyscypliny jawności postępowania. PKS podkreśliła, że paragraf 55 ust. 2 statutu PZPN "nakłada na organy dyscyplinarne obowiązek prowadzenia postępowania zgodnie z zasadą jawności bez żadnych wyjątków".

Tymczasem całe postępowanie wyjaśniające było prowadzone z wyłączeniem jawności.

Reperkusje uchylenia owej uchwały mogą być trudne do przewidzenia. Formalnie oznaczałoby to, że Szczakowianka nielegalnie została ukarana walkowerem, nielegalnie spadła do drugiej ligi i nielegalnie została ukarana odjęciem punktów. PZPN może spodziewać się wniosków o wysokie odszkodowania, nie tylko ze strony klubu, ale również ukaranych dyskwalifikacją piłkarzy.

- Decyzja PKS-u to pierwszy krok prowadzący do unieważnienia postępowania i całkowitego oczyszczenia z zarzutów mojego klienta - powiedziała "Przeglądowi Sportowemu" pełnomocnik Szczakowianki, mec. Jadwiga Tomaszewska. - Ta uchwała nie mogła być uznana za legalną, ponieważ została przyjęta z rażącym naruszeniem norm kompetencyjnych. Dziwię się temu, bo zarówno w Wydziale Dyscypliny jak i NKO zasiadają doświadczeni prawnicy.

- To dla nas zasadniczy argument, że Szczakowiankę sądzono niezgodnie z prawem. Teraz czekamy na werdykt Trybunału Arbitrażowego PKOl, do którego 14 listopada trafiła pełna dokumentacja procesu - dodała Tomaszewska.

W PZPN jeszcze nikt nie potrafił ustosunkować się do pisma PKS-u. Mec. Andrzej Wach potwierdził jedynie, że jeśli związek nie uchyli ustawy, konfederacja może wystąpić o to do sądu cywilnego.

Dowiedz się więcej na temat: PZPN | nielegalnie | PKS

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje