Wydawcy prasy przeciwko restrykcjom FIFA

O pomyśle FIFA wprowadzenia zakazu publikacji w internecie zdjęć z piłkarskich mistrzostw świata nie wcześniej niż godzinę po meczu już informowaliśmy. Dziś do krytyki FIFA przyłączyła się Polska Izba Wydawców Prasy.

"Protestujemy jako IWP przeciwko hamowaniu wolności prasy i ograniczaniu swobody wykonywania zawodu dziennikarza" - mówił na dzisiejszej konferencji prasowej prezes Izby Wiesław Podkański. "To przykład absolutnej komercjalizacji sportu, która weszła w fazę ograniczania prawa do informacji" - dodał.

Reklama

Pomysł FIFA polega nie tylko na opóźnieniu prawa do emisji zdjęć z przyszłorocznych MŚ w piłce nożnej w Niemczech, ale także zakazuje ingerencji w formę zdjęcia, dopisywanie na nim tekstu, kompilacji i kadrowania. Wszystko ze względu na podpisane umowy licencyjne ze stacjami telewizyjnymi i prawa do transmisji meczów.

"Zarząd IWP podjął dziś uchwałę o wystosowaniu listów do PZPN, PKOL i ministra sportu z prośbą o przedstawienie swojego stanowiska w tej kwestii" - mówił Podkański.

Wcześniej podobną uchwałę podjęły władze Światowego Stowarzyszenia Wydawców Gazet (WAN), które wezwały stowarzyszenia narodowe do naciskania na władze sportowe w swoich krajach w obronie prawa do informacji.

Wydawcy podkreślają, że obecny spór będzie decydujący dla wolności mediów w starciu z komercjalizacją imprez sportowych, nie tyko piłkarskich. Na rozstrzygnięcie tej kwestii czekają bowiem federacje światowe innych dyscyplin sportu.

Paweł Amarowicz, Warszawa

Dowiedz się więcej na temat: wydawcy | FIFA

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje