ME w pływaniu. Radosław Kawęcki drugi na 200 m st. grzbietowym

Radosław Kawęcki zdobył srebrny medal na 200 m stylem grzbietowym podczas pływackich mistrzostw Europy w Glasgow. Poza zasięgiem był rewelacyjny reprezentant Rosji Jewgienij Ryłow, który nie dość, że zniszczył konkurencję, to jeszcze ustanowił nowy rekord Europy.

Kawęcki w ostatnim czasie panował w Europie na dystansie 200 metrów stylem grzbietowym. To koronna konkurencja pływaka z Głogowa. W ostatnich trzech imprezach (Debreczyn, Berlin i Londyn) zdobywał złoto.

W Glasgow nie był faworytem, miał walczyć tylko o brązowy medal, ale półfinały pokazały, że stać go nawet na drugi stopień podium. W eliminacjach pogubił się inny rywal Polaka. Rosjanin Kliment Kolesnikow pewnie prowadził w swoim wyścigu eliminacyjnym, ale kompletnie zapomniał trzymać tempa do mety. Sensacyjnie przegrał ze swoim rodakiem Grigorijem Tarasiewiczem.

Kawęcki, jak i reszta stawki, nie miał szans z Jewgienijem Ryłowem. Rosjanin od początku narzucił niesamowite tempo, ze zdecydowaną przewagą prowadził od początku wyścigu, tylko powiększając przewagę o kolejne długości ciała. Ryłow do ściany dopłynął z czasem 1,53,36, co jest nowym rekordem Europy. Kawęcki rozkręcał się bardzo powoli. Po dwóch nawrotach był poza podium i uratował go dopiero ostatnie odbicie od ściany. Polak popłynął w czasie 1.56,07. Trzeci był Włoch Matteo Restivo - z czasem 1.56,29.

To drugi medal dla Polski w pływackich mistrzostwach Europy. Wcześniej brązowy zdobyła męska sztafeta 4x100 stylem dowolnym.

Szanse na kolejne będą w czwartek, ostatnim dniu mistrzostw, bo do finałów awansowało troje Polaków.

Najlepiej spisał się Konrad Czerniak, który na 100 m stylem motylkowym osiągnął trzeci rezultat - 51,74. 29-letni puławianin dwa lata temu w tej konkurencji zdobył srebrny medal. W jego ślady nie poszedł Jan Świtkowski, który odpadł z 15. wynikiem - 53,23.

Z piątym wynikiem do finału 50 m kraulem awansował Paweł Juraszek (21,67), a z siódmym do decydującego wyścigu na 50 m stylem motylkowym dostała się Anna Dowgiert (26,14)

W środę w finale wystąpiła jeszcze sztafeta mieszana 4x100 m kraulem. Jan Świtkowski, Kacper Majchrzak, Alicja Tchórz i Katarzyna Wasick z czasem 3.29,62 zajęli siódme miejsce. Triumfowali Francuzi - 3.22,07, przed Holendrami - 3.23,97 i Rosjanami - 3.24,50.

Swój trzeci złoty medal w Glasgow zdobyła Sarah Sjoestroem. Szwedka po triumfach na 100 m stylem motylkowym i 50 m stylem dowolnym, tym razem najlepsza była na 100 m kraulem.

W środę dublety skompletowali natomiast Brytyjczyk Adam Peaty (50 i 100 m st. klasycznym) oraz Ukrainiec Mychajło Romanczuk (400 i 800 m kraulem).