MŚ Rosja 2018

Mundial 2018. Chorwacja zaprosiła fotoreportera przygniecionego przez piłkarzy

Yuri Cortez, fotoreporter agencji AFP, przygnieciony przez chorwackich piłkarzy, został zaproszony na tygodniowy urlop do Chorwacji. Do zdarzenia doszło w dogrywce meczu z Anglią (2-1) na mundialu w Rosji. Chorwaci cieszyli się z bramki decydującej o awansie do finału mundialu.

"Po prostu pamiętaj, żeby zabrać ze sobą dobry nastrój i aparat fotograficzny. I sprecyzuj warunki, w jakich chciałbyś odwiedzić Chorwację" - napisało do Corteza chorwackie biuro turystyczne na adres biura AFP w Mexico City.

Reklama

Strony szybko uzgodniły szczegóły. Do tygodniowej wizyty w Chorwacji dojdzie w końcu sierpnia lub na początku września. Cortez i jego najbliżsi będą mieli okazję zwiedzić stolicę Zagrzeb, a także inne atrakcyjne miejsca 4,2-milionowego kraju, który 20 procent dochodu narodowego czerpie właśnie z turystyki.

"Po Zagrzebiu pokażemy Yuriemu wszystko co najlepsze, nasze wybrzeże, wyspy i Chorwację kontynentalną" - zapewnił na oficjalnej stronie biura podróży jego dyrektor Kristjan Stanicić.

Po zdobyciu bramki na 2-1 przez Maria Mandżukicia w 109. minucie dogrywki półfinałowego spotkania z Anglią, która przybliżała drużynę do historycznego awansu do finału, chorwaccy piłkarze rzucili się gratulować strzelcowi przy linii bocznej boiska. Przewrócili bandę reklamową i upadli na siedzącego za nią fotoreportera. Ten wciąż naciskał przycisk w aparacie, uwieczniając w kadrze ekstatyczne twarze zawodników.

- Nagle pojawiło ich się czterech czy pięciu, zostałem na swoim miejscu i nadal fotografowałem. Potem zaczęli przybiegać inni zawodnicy, również ci z ławki rezerwowych. Nagle napór okazał się zbyt silny i znalazłem się na spodzie tej lawiny z bandy reklamowej, krzesełka i padających na mnie piłkarzy. Naciskałem na spust migawki nawet gdy upadłem. Fotografując tę górę graczy, wychwyciłem od dołu zbliżenia ich twarzy, euforię, emocje - przypomniał Cortez, zapewniając, że dla niego był to "wielki moment".

- Wszystko to kompletnie zmieniło moje codzienne życie - przyznał. - Mam nadzieję, że będę jeszcze miał okazję zobaczyć piłkarzy z bliska. Niekoniecznie przygniatających mnie do ziemi, może stojących obok - dodał żartem.

53-letni Yuri Cortez jest Salwadorczykiem. Debiutował w zawodzie w latach 80. XX wieku, fotografując wojnę rozdzierającą jego kraj, klęski żywiołowe, zamachy stanu czy kryzysy humanitarne.

Piłkarze Chorwacji sięgnęli po historyczny sukces, zdobywając srebrny medal mistrzostw świata. W finale w Moskwie przegrali z Francją 2-4.

Dowiedz się więcej na temat: reprezentacja Chorwacji