MŚ Rosja 2018

Mundial 2018. Varane o Mbappe: Spotykałem kosmitów, ale nigdy tak młodego

Raphael Varane udzielił wywiadu dziennikowi "L'Equipe". Środkowy obrońca reprezentacji Francji i Realu Madryt złości się na porównania z klubowym kolegą Sergio Ramosem, nie liczy na indywidualne wyróżnienia i żartuje, że tak młodego kosmity jak Kylian Mbappe jeszcze nie spotkał.

Varane razem z reprezentacją Francji zdobył w Rosji mistrzostwo świata. Środkowy obrońca ma dopiero 25 lat, a może się pochwalić 16 trofeami wywalczonymi łącznie z Realem Madryt i kadrą. Na rosyjskim mundialu Francuzi zaimponowali wszechstronnością. Kiedy trzeba było bronić, potrafili to robić bardzo dobrze, a kiedy trzeba było zagrać ofensywnie, to nie mieli problemów ze strzelaniem goli.

Reklama

Najlepszym młodym zawodnikiem turnieju wybrano innego reprezentanta Francji - Kyliana Mbappe, który był pierwszym nastolatkiem od czasów Pelego z golem w finale mistrzostw świata. 19-letniemu Francuzowi wróży się wielką karierę.

- Spotkałem w życiu kilku kosmitów, ale pierwszy raz widzę tak młodego - zażartował Varane w podsumowującej mundial rozmowie z dziennikiem "L'Equipe". - Kiedy rozmawiam z nim o taktyce, on nie daje mi skończyć zdania. Rozumie wszystko błyskawicznie - dodał.

Varane denerwował się też na to, że kiedyś porównywano go do klubowego kolegi Sergia Ramosa, a czasem nawet oczekiwano, że będzie na boisku taki sam jak starszy partner z defensywy. Ramos słynie z twardości, podczas gdy Varane sprawia wrażenie bardziej eleganckiego w grze, mniej wchodzącego w ostre starcia środkowego obrońcy.

- Czasami mówili mi, żebym grał jak Ramos, żebym był bardziej agresywny, był taki albo taki. Mam swój styl i sprawdzał się do tej pory bardzo dobrze. Próbowali mnie zmieniać wiele razy. Wściekałem się na to, kiedy mówili, żebym był jak Sergio Ramos. A czy jego się prosi o to, żeby grał jak ktoś inny? Jest akceptowany taki, jaki jest - mówił.

Francuski dziennik zapytał też o kwestię "Złotej Piłki". Varane ma w dorobku mnóstwo trofeów, a przed nim jeszcze wiele lat kariery. W słynnym przeprowadzanym od 1956 roku plebiscycie magazynu "France Football" tylko czterech defensywnych zawodników otrzymało tę nagrodę, są to: Lew Jaszyn (bramkarz), Franz Beckenbauer, Matthias Sammer i Fabio Cannavaro, który jest ostatnim (2006) laureatem-obrońcą.

- Odbieram piłkę nożną jako sport drużynowy, nie szukam świateł reflektorów. Ale jeśli byłaby szansa na zdobycie Złotej Piłki to nie powiem "nie". Zależy od kryteriów. Jeśli jest przyznawana na podstawie trofeów, to jestem w niezłej pozycji, ale obrońcy nie mieli tu łatwo - zauważył Raphael Varane.

kip

Dowiedz się więcej na temat: Raphael Varane | Kylian Mbappe