MŚ Rosja 2018

1/16 Ligi Europejskiej: RB Lipsk - SSC Napoli 0-2. Zieliński z golem

Piłkarze SSC Napoli nie zdołali odrobić start z pierwszego spotkania z RB Lipsk i pożegnali się z Ligą Europejską. Wprawdzie włoski zespół wygrał na wyjeździe 2-0 (1-0) po golach reprezentanta Polski Piotra Zielińskiego i Lorenza Insigne, ale do awansu zabrakło jeszcze jednej bramki. Tym samym klub z Bundesligi zagra w 1/8 finału.

”Partenopei” przegrali pierwszy mecz 1-3. Jedynego gola dla gospodarzy na Stadio San Paolo strzelił Adam Ounas. W tym momencie wydawało się, że Maurizio Sarri zrezygnował z batalii o Ligę Europejską i postawił na walkę o mistrzostwo Włoch. Jednak w rewanżowym meczu z RB Lipsk szkoleniowiec neapolitańczyków wystawił bardzo mocną jedenastkę z Driesem Mertensem, Markiem Hamszikiem i Lorenzem Insigne. W podstawowym składzie wybiegł również Piotr Zieliński, który zastąpił Jose Callejona.

Hamszik już na początku spotkania mógł zaskoczyć Petera Gulacsiego, ale jego strzał był zbyt lekki. W odpowiedzi Pepe Reinę pokonać próbował Marcel Sabitzer, który popisał się mocnym uderzeniem z narożnika pola karnego, jednak w niemal ostatniej chwili piłka odbiła się od Lorenza Tonellego, a następnie trafiała w poprzeczkę.

Dobrze grał Zieliński. Polak popisał się znakomitym podaniem na wolne pole do Lorenzo Insigne, ale Włoch był na pozycji spalonej. Jednak chwilę później role się odwróciły i co najważniejsze ”Zielu” strzelił gola – Insigne uderzał na bramkę, Gulacsi skutecznie interweniował, jednak przy dobitce polskiego pomocnika nie miał już szans.

W ostatnich sekundach pierwszej połowy gospodarze ruszyli do ataku. Najpierw Reina w ostatnim momencie uprzedził Tima Wernera, a następnie strzał Brumy zablokował Raul Albiol. Goście prowadzili zasłużenie.

W drugiej odsłonie obie ekipy dużo grały piłką, ale miały problem ze stworzeniem jakiejkolwiek sytuacji podbramkowej. Ponadto gra nieco się zaostrzyła. Żółtą kartkę za faul na Poulsenie dostał Zieliński. W rewanżu ”żółtko” za przewinienie na Polaku otrzymał Kevin Kampl.

Napoli przyspieszyło około 70. minuty. Maurizio Sarri postawił wszystko na jedną kartę i zdjął obrońcę Mario Ruiego, Amadou Diawarę oraz zmęczonego Hamszika i wprowadził Callejona, Elseida Hysaja oraz Jorginho. W efekcie znakomitą okazję miał Mertens, ale w ostatniej chwili ubiegł go Dayot Upamecano.

Przyjezdni trafili po raz drugi w 86. minucie. Wówczas po świetnej kontrze Callejon dośrodkował z prawej strony w pole karne, gdzie czekał już Insigne, który ograł obrońcę i oddał pewny strzał.

Sędzia doliczył cztery minuty, jednak neapolitańczycy nie byli w stanie odrobić start z pierwszego spotkania, choć pożegnali się z pucharami z podniesioną głową.

RB Lipsk - SSC Napoli 0-2 (0-1)

Bramki: 0-1 Zieliński (33.), 0-2 Insigne (86.).