Koreańczyk Hyojun Lim ze złotem na 1500 metrów

Reprezentant Korei Południowej Hyojun Lim zdobył złoty medal olimpijski w short tracku na 1500 m w Pjongczangu. W finale A wyprzedził Holendra Sjinkie Knegta i Rosjanina Siemiona Jelistratowa. Polacy nie startowali.

21-letni Lim zdobył pierwszy medal dla gospodarzy igrzysk i wywołał euforię na trybunach. Cieszyli się Koreańczycy z Południa i Północy, mocno go dopingowali.

Ukarany dyskwalifikacją został mistrz olimpijski sprzed czterech lat Charles Hamelin. Kanadyjczyk miał szansę zostać pierwszym w historii zawodnikiem short tracku, który zdobyłby złoty medal na trzech z rzędu igrzyskach.

Knegt stanął po raz drugi w karierze na podium igrzysk. W Soczi był trzeci na 1000 m. Z kolei Jelistratow, który startuje pod neutralną flagą, ma w swojej kolekcji także złoto z 2014 roku w sztafecie 5000 m. Jest pierwszym sportowcem w Pjongczangu, który zdobył medal dla ekipy Olimpijczyków z Rosji.