Pjongczang 2018. Charlotte Kalla perfekcyjnie wykonała plan taktyczny

Trener szwedzkich biegaczek Johan Granath przyznał, że Charlotte Kalla perfekcyjnie wykonała plan taktyczny w biegu łączonym dwa razy po 7,5 kilometra, co przyczyniło się do wywalczenia przez nią mistrzostwa olimpijskiego w Pjongczangu.

To trzeci złoty medal igrzysk w karierze Charlotte Kalli. 30-letnia biegaczka osiem lat temu w Vancouver wywalczyła złoto w starcie na 10 km, a w Soczi cieszyła się z mistrzostwa w sztafecie 4x5 km. Jej dorobek olimpijski uzupełniają trzy srebrne medale. Jeden z Vancouver (sprint drużynowy) oraz dwa z Soczi (10 km i bieg łączony).

Reklama

Przed czterema laty Kalla w tej samej konkurencji przegrała z Marit Bjoergen, ale tym razem to Norweżka oglądała plecy rywalki. Szwedka zaatakowała na ostatniej pętli i na linię mety dobiegła 7,8 sekundy przed Bjoergen, która i tak została pierwszą kobietą w historii z 11 medalami olimpijskimi na koncie.

- Taktyka polegała na tym, żeby nie podpalać się w stylu dowolnym, trzymać się z przodu, a następnie pójść na całość, niezależnie na stadionie albo tam, gdzie się ostatecznie zdecydowała - trener Johan Granath powiedział w rozmowie z agencją Reutera.

- Nigdy nie wiadomo, jak rozwinie się wyścig. Mogło zdarzyć się tak, że Marit albo Krista poszłyby za nią i musiałaby czekać do następnego podbiegu albo następnego - mówił.

Kiedy już Kalla zaatakował, jej trener nie miał najmniejszych wątpliwości, że jego zawodniczka wywalczy złoto. - Wydawało mi się, że wszystko było pod kontrolą. Miałem wrażenie, że nic nieprzewidzianego się nie wydarzy w stylu dowolnym, więc chodziło o to, żeby zachować siły po części klasycznej - dodał.

Granath cieszył się z wyników innych zawodniczek. 20-letnia Ebba Andersson zajęła czwarte miejsce, a Stina Nillson była dziesiąta.

- To daje nam niewiarygodną energię naszej drużynie i w ogóle całej reprezentacji olimpijskiej. Mamy teraz spokój do pracy. Dziewczyny zdają sobie sprawę, że są w dobrej formie. Oczywiście, że to zwiększa naszą pewność siebie, więc możemy wyglądać kolejnych startów z umiarkowanym optymizmem - ocenił.

Oglądaj igrzyska i poczuj te emocje gdziekolwiek jesteś! Sprawdź teraz

kip

Dowiedz się więcej na temat: Charlotte Kalla