Pjongczang 2018. Duma rozpiera Martina Fourcade'a przed ceremonią otwarcia

Wczesną jesienią Francuzi zdecydowali, że chorążym "Trójkolorowych" podczas ceremonii otwarcia igrzysk olimpijskich w Pjongczangu będzie Martin Fourcade. Najlepszy obecnie biathlonista świata jest dumny z wyróżnienia, ale jednocześnie rozumie sportowców, którzy nie wezmą udziału w piątkowych uroczystościach.

Sportowców przylatujących do Pjongczangu przywitały niskie temperatury, ale na najbliższe dni zapowiadane jest ocieplenie. Podczas ceremonii otwarcia (12:00 polskiego czasu) słupki rtęci powinny oscylować wokół zera, co może zachęcić większa liczbę sportowców do pojawienia się na stadionie.

Reklama

Nie jest tajemnicą, że wielu zawodników nie lubi uczestniczyć w tego typu imprezie, a do tego grona po części można zaliczyć Martina Fourcade'a, który przyznał, że gdyby nie był chorążym "to pewnie zostałby w pokoju". Krajowy komitet olimpijski jeszcze jesienią wyznaczył go jednak do roli chorążego, co lider klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w 2018 roku potraktował jako wyróżnienie.

"Nie mam wielkich oczekiwań związanych z tą uroczystością. Nie myślałem nawet, jak to będzie, ale odczuwam ogromną dumę z faktu, że zostałem chorążym. To dla mnie duże wyróżnienie" - powiedział Fourcade.

Biathlonista nawet w przypadku siarczystych mrozów nie obawia się o swoje zdrowie. -"Nie boję się zimna. Najwyżej będę musiał mocniej się okryć. Jestem zawodnikiem sportów zimowych od dwudziestu lat i mrozy nie są mi straszne. Często trenujemy w niskich temperaturach, dlatego to nie ma znaczenia. W Vancouver i Soczi wielu narzekało, że jest zbyt gorąco, tym razem jest chłodniej" - stwierdził 11-krotny złoty medalista mistrzostw świata.

Fourcade na zamierza namawiać żadnego z francuskich sportowców do wzięcia udziału w ceremonii otwarcie. "Szanuję wybór innych. Część z nas w ramach przygotowań do startów woli zostać w wiosce i wypocząć, bo już następnego dnia czeka ich rywalizacja. Trzeba to uszanować, przecież to impreza czterolecia" - stwierdził francuski chorąży.

Transmisje najważniejszych wydarzeń z IO Pjongczang 2018, w tym starty Polaków w Eurosporcie 1 i Eurosporcie 2. Każda sekunda igrzysk tylko w Eurosport Player.

Zimowe Igrzyska Olimpijskie! Oglądaj kiedy chcesz

Dowiedz się więcej na temat: Martin Fourcade | Igrzyska olimpijskie w Pjongczangu