Pjongczang 2018. Niesamowity wyczyn Marka McMorrisa, który otarł się o śmierć

Mark McMorris zdobył w niedzielę brązowy medal w konkurencji snowboardowego slopestyle'u. Kanadyjczyk blisko rok temu walczył o życie po wypadku na desce. 23-latek doznał bardzo poważnych rozlicznych obrażeń, ale w niesamowicie szybkim czasie zdołał wrócić do zdrowia, by wspiąć się na podium w Pjongczangu.

W marcu ubiegłego roku Mark McMorris wybrał się z bratem i znajomymi na stok, co skończyło się koszmarnym wypadkiem. 24-latek wypadł z trasy i uderzył w drzewa. Doznał złamania szczęki, złamania lewego ramienia, pękniętej śledziony, złamania miednicy, złamania żeber i zapadniętego lewego płuca. Obrażenia były tak poważne, że zagrażały życiu. Snowboardzista musiał przejść dwie operacje.

Reklama

Ale McMorris wylizał się w zaskakująco szybkim czasie i załapał się na wyjazd do Pjongczangu z reprezentacją Kanady. W niedzielnym finale slopestyle'u wywalczył brązowy medal i sam był zdumiony, że udało mu się powtórzyć wyczyn z Soczi.

- To wyjątkowe uczucie, że mogłem stanąć na podium po tym wszystkim - powiedział kanadyjski zawodnik po konkursie.

- Ciężko było często pauzować w zawodach w ostatnich latach (z powodu różnych kontuzji), ale jestem zadowolony, że udało się wycisnąć zdecydowanie przejazd na złoty medal, gdyby nie kilka niedociągnięć. Nie zamierzam jednak tego roztrząsać - mówił.

- Muszę się uszczypnąć, bo powinienem mieć trwałe uszczerbki na zdrowiu po tym wypadku - zauważył.

McMorris przyznawał w wywiadach przed igrzyskami, że przykre doświadczenie otworzyło mu oczy na życiowe sprawy, o jakich wcześniej nie myślał. Drugi przejazd Kanadyjczyk wykonał w świetnym stylu, ale nie był w ogóle rozczarowany, że nie otrzymał za niego więcej punktów od sędziów.

- Myślę, że nie ma znaczenia, jaki medal się zdobędzie dopóki możesz jeździć tak dobrze, jak tylko potrafisz. Nie ma się czym martwić. Nie mam wpływu na oceny sędziów. Staram się zrobić to najlepiej, jak potrafię i to właśnie zrobiłem. Otrzymałem nagrodę i jestem nakręcony - podkreślił.

Dowiedz się więcej na temat: Igrzyska olimpijskie w Pjongczangu