Pjongczang 2018. Norwegowie już wyrównali złoty bilans z Soczi

Az trudno uwierzyć, ale podczas igrzysk przed czterema laty reprezentanci z tego skandynawskiego kraju wywalczyli tylko jeden złoty medal w biegach narciarskich. W niedzielę, w pierwszej konkurencji, a więc biegu łączonym na dystansie 2x15 kilometrów Norwegowie zdominowali całe podium.

W Soczi norweska drużyna przeżyła duże rozczarowanie. Biegacze narciarscy wracali do kraju tylko z jednym złotem. Zdobył je w sprincie Ola Vigen Hattestad.

Tym razem już po pierwszej konkurencji wynik ten został wyrównali. Norwegowie zdominowali niedzielną rywalizację w tzw. skiathlonie. Oprócz pierwszego Kruegera na podium znaleźli Martin Sundby oraz Hans Holund.

Srebrny medalista wywalczył drugi medal podczas igrzysk w karierze. W Soczi był na najniższym miejscu podium także w biegu łączonym.

Dla reprezentacji z południa Europy to był 13. przypadek w historii, gdy jej kadrowicze zajęli trzy pierwsze miejsca w jednej konkurencji podczas igrzysk olimpijskich. To rekord wszech czasów. Łącznie sześciokrotnie popisywali się takim wynikiem w biegach narciarskich.

Po raz ostatni coś takiego udało im się w 1992 roku. Wtedy to podczas igrzysk w Albertville w biegu na 30 kilometrów trzy pierwsze lokaty zajęli Vegard Ulvang, Bjoern Daehlie oraz Terje Langli.

Generalnie w niedzielę Norwegowie w konkurencjach biegowych wywalczyli 109., 110., i 111. medal. Tylko Austriacy mają większą liczbę krążków w takich zmaganiach, bo 114.

Transmisje najważniejszych wydarzeń z Zimowych Igrzysk Olimpijskich Pjongczang 2018, w tym starty Polaków w Eurosporcie 1 i Eurosporcie 2. Każda sekunda igrzysk tylko w Eurosport Player.