Pjongczang 2018. Simen Krueger sensacyjnym triumfatorem skiathlonu

To był dla niego wymarzony debiut w igrzyskach olimpijskich. Norweg Simen Krueger w wielkim stylu wygrał niedzielną rywalizację w biegu łączonym na dystansie 2x15 kilometrów. Dwa kolejne miejsca na podium zajęli jego rodacy Martin Sundby oraz Hans Holund. Zawiódł Johannes Hoesflot Klaebo. Dominik Bury finiszował na 52. pozycji.

Trasa była bardzo trudna, a na dodatek zawodnicy rywalizowali w temperaturze minus 16 stopni Celsjusza. Krueger od początku trzymał się w czołowej grupie. Było tak, mimo że na samym początku zaliczył upadek i potem musiał odrabiać straty. Po pierwszej części dystansu, a więc przebiegnięciu 15 kilometrów stylem klasycznym zajmował 14. pozycję. Do prowadzącego w tamtym momencie Klaebo tracił około 15 sekund.

Wydawało się, że lider na półmetku będzie w stanie znów walczyć o końcowe zwycięstwo. W tym sezonie PŚ dominuje bowiem niepodzielnie. Nic z tego. W technice dowolnej czuł się dużo gorzej. Zdecydowanie lepiej prezentowali się jego rodacy.

Niespełna cztery kilometry przed metą Krueger rozpoczął, wydawało się, że szaleńczy atak. Szybko uzyskał kilkanaście sekund przewagi. W pewnym momencie była ona jeszcze większa. 800 metrów przed końcem dystansu miał 11 sekund zapasu nad Sundbym. 24-latek nie dał się dogonić.

Ostatecznie Krueger nad drugim Sundbym miał osiem sekund przewagi i prawie dziesięć nad kolejnym Norwegiem, a więc Hansa Christera Holunda.

Dopiero dziesiąty był dominator tego sezonu w PŚ Johannes Klaebo

Po raz drugi w czasie tych igrzysk całe podium zajęli reprezentanci jednego kraju. W sobotę takiej sztuki w biegu łyżwiarskim na 3000 metrów dokonały Holenderki.

- Szczerze powiedziawszy nie wierzyłem, że ten atak się uda. A jednak, tak się stało. To duże zaskoczenie, bo przecież Krueger w przeszłości wygrał tylko jeden raz zmagania w Pucharze Świata. W grudniu zeszłego roku triumfował w biegu na 15 kilometrów techniką dowolną w Toblach - powiedział komentator Eurosportu Marek Rudziński.

Zwycięzca biegu łączonego w Soczi sprzed czterech lat, a więc Szwajcar Dario Cologna ukończył rywalizację na szóstej pozycji.

Transmisje najważniejszych wydarzeń z Zimowych Igrzysk Olimpijskich Pjongczang 2018, w tym starty Polaków w Eurosporcie 1 i Eurosporcie 2. Każda sekunda igrzysk tylko w Eurosport Player.

Wyniki biegu łączonego (15 km techniką klasyczną + 15 km techniką dowolną) mężczyzn:

1. Simen Hegstad Krueger (Norwegia)      1:16.20,0