Pjongczang 2018. Sven Hannawald wskazuje, jakie błędy popełnili Polacy

Świetny w przeszłości niemiecki skoczek jest w Korei Południowej i z bliska śledzi rywalizację na olimpijskich obiektach. W sobotę Sven Hannawald cieszył się ze złota rodaka, Niemca Andreasa Wellingera. - On z każdą kolejną próbą prezentował się coraz lepiej - powiedział ekspert Eurosportu. 43-latek wie, dlaczego medali nie wywalczyli Polacy.

- Kamil Stoch był w moich oczach głównym faworytem do złota, obok mojego rodaka Richarda Freitaga. Po pierwszych treningach, na których Polak skakał znakomicie wszyscy, w tym ja, widzieli w nim pewniaka, ale z każdą kolejną próbą Andreas Wellinger zbliżał się do niego, aby wyprzedzić go w kwalifikacjach. Potem jeszcze lepiej zaprezentował się w zmaganiach o medal - skomentował Hannawald.

Reklama

- W sobotnim konkursie Kamil nie trafiał idealnie w próg i to moim zdaniem było decydujące. Oba skoki spóźnił, przez co nie miał też perfekcyjnej pozycji w locie i nie dało się z tego dalej polecieć. To oczywiście duży zawód dla wszystkich polskich kibiców i całego zespołu. Jestem pewien, że Stoch na dużej skoczni osiągnie znacznie lepszy wynik.

- Stefan Hula w pierwszej serii skoczył wspaniale i po raz drugi w sezonie prowadził przed finałową próbą. Tak też było przecież dwa tygodnie temu w Zakopanem. To na pewno nie jest łatwa sytuacja dla kogoś, kto nie jest do tego przyzwyczajony. Warunki często się zmieniały. W drugim skoku Stefan za wcześnie odbił się z progu, przez co nie mógł osiągnąć odległości koniecznej do zdobycia medali. Mam nadzieję, ze nie będzie tego rozpamiętywał i uda mu się w pełni skupić na konkursie na dużej skoczni.

- Jeśli chodzi o Dawida Kubackiego, to trafił chyba najgorsze warunki z wszystkich skoczków i po prostu nie miał szans skoczyć daleko. Wcześniej był świetny w seriach treningowych. Maciej Kot miał może nieco więcej problemów, ale cała polska drużyna była bardzo mocna. W skokach musisz być bardzo skoncentrowany i wykonać wszystko jak najlepiej technicznie, ale na warunki nie masz wpływu. Wczoraj wiatr stwarzał problemy i pewnie tak samo będzie na dużym obiekcie.

- Norwegowie wykonali swoją robotę i znów skakali bardzo dobrze, a na dużej skoczni lepiej powinien spisać się Daniel Andre Tande. W tym sezonie wygrali wszystkie konkursy drużynowe poza Zakopanem. Są naprawdę mocni i zarówno Polakom, jak i Niemcom będzie ogromnie trudno z nimi wygrać - dodał ekspert Eurosportu.

Transmisje najważniejszych wydarzeń z Zimowych Igrzysk Olimpijskich Pjongczang 2018, w tym starty Polaków w Eurosporcie 1 i Eurosporcie 2. Każda sekunda igrzysk tylko w Eurosport Player.

Srogi

Oglądaj igrzyska i poczuj te emocje gdziekolwiek jesteś! Sprawdź teraz