Pjongczang 2018. To najbardziej nieprzewidywalna konkurencja igrzysk

Konkurencja alpejskiego zjazdu na igrzyskach olimpijskich z natury jest bardzo nieprzewidywalna. W 70-letniej historii konkurencji żaden alpejczyk nie obronił mistrzowskiego tytułu. Często po złote medale sięgali niespodziewani zawodnicy. Do tego w Pjongczangu rywalizację skomplikować może silny wiatr.

Konkurencja zjazdu na igrzyskach olimpijskich to zawsze jeden z najważniejszych punktów programu. Alpejczycy osiągają ogromne prędkości, co jest widowiskowe, a rozstrzygnięcia na ogół są niespodzianką. Wielu znakomitych w przeszłości zawodników jak Szwajcarzy Peter Mueller i Franz Heinzer czy Austracy Stephan Eberharter i Michael Walchhofer nigdy nie wywalczyli złota w zjeździe.

Reklama

Inna znakomitość Aksel Lund Svindal ma nadzieję, że w Pjongczangu nie dołączy do tego grona. Norweg to m.in. 14-krotny zwycięzca konkursów Pucharu Świata w najszybszej konkurencji, dwukrotny zdobywca Kryształowej Kuli za PŚ i dwukrotny mistrz świata. Ale gdy mowa o igrzyskach, to Svindal może się pochwalić się tylko srebrem w zjeździe w Vancouver.

Puchar Świata wynagradza tych, którzy jeżdżą w sezonie najrówniej, różnice są niewielkie i stąd bierze się nieprzewidywalność zawodów olimpijskich.

- W zawodach Pucharu Świata też ciężko przewidzieć zwycięzcę, ale nie mówi się o tym dużo, bo kolejne zawody są za tydzień albo następnego dnia. A tutaj jest jeden start raz na cztery lata i dlatego skupia tyle uwagi. Tego zwycięzcę pamięta się dłużej - tłumaczy 35-letni Svindal, który - jeśli wywalczy złoto - będzie najstarszym mistrzem olimpijskim w historii biorąc pod uwagę wszystkie konkurencje alpejskie.

Francuz Jean-Luc Cretier triumfował w Nagano w 1998 roku, choć przedtem i później nie wygrał zawodów Pucharu Świata. Był to jego jedyny sukces. To samo dotyczy Amerykanina Tommy'ego Moe'a, złotego medalisty z Lillehamer. W 1984 w Sarajewie jego rodak Bill Johnson ubiegł wspomnianego Szwajcara Muellera. Johnson miał akurat kilka miesięcy przebłysku formy, ale ta szybko zgasła i zawodnik już nie nawiązał do większych sukcesów. W 2006 roku w Turynie triumfował Francuz Antoine Denariaz i nigdy później nie wygrał zawodów.

W trakcie poprzednich igrzysk w Soczi złotą zgarnął Austriak Matthias Mayer, który przed tym sukcesem nie wygrał żadnego zjazdu w Pucharu Świata.

- To zawsze wyjątkowy zjazd dla wszystkich, różnice czasem wynoszą 0,01 sekundy i stąd biorą się niespodzianki. Ale myślę, że w tym roku nie będzie dużego zaskoczenia. Ten stok jest inny w porównaniu do kilku poprzednich igrzysk - powiedział Mayer.

Zawody zjazdu zaplanowano na niedzielę, ale nie wiadomo, czy ten termin będzie aktualny. Wszystko przez silny wiatr, który utrudniał nawet przeprowadzenie treningów.

kip

Dowiedz się więcej na temat: Pjongczang 2018 | IO w Pjongczang