Pjongczang 2018. Złoto Fontany na 500 m, 11. lokata Maliszewskiej

Włoszka Arianna Fontana triumfowała w olimpijskiej rywalizacji w short tracku na 500 m. W Pjongczangu srebro wywalczyła Holenderka Yara van Kerkhof, a brąz Kanadyjka Kim Boutin. Natalia Maliszewska odpadła w ćwierćfinale i zajęła 11. miejsce.

W finale niemal równo z Fontaną linię mety minęła reprezentantka gospodarzy Minjeong Choi, ale po analizie wideo i długiej dyskusji arbitrów nie tylko stwierdzono, że była druga - o 22 cm za Włoszką, ale i zdyskwalifikowano ją za jazdę niezgodną z przepisami. Ostatecznie Koreanka zajęła szóstą lokatę.

Reklama

Do 27-letniej Fontany pasuje powiedzenie, że "do trzech razy sztuka...". Osiem lat temu w Vancouver zajęła trzecie miejsce, w 2014 roku w Soczi wywalczyła srebrny medal, a wreszcie w Pjongczangu stanęła na najwyższym stopniu podium. To pierwsze złoto Italii w tegorocznych igrzyskach.

Czwarta była rekordzistka świata na tym dystansie Brytyjka Elise Christie, która w finale upadła i ukończyła rywalizację długo po rywalkach. W podobnych okolicznościach przepadły jej trzy medalowe szanse w Soczi, np. na 500 m zdyskwalifikowano ją po kolizji z... Fontaną.

- Jestem zdruzgotana. Tak bardzo szykowałam się do tego właśnie startu... Wiem, że to short track i trzeba być przygotowanym na upadki, ale trudno się z tym pogodzić - mówiła dziennikarzom ze łzami w oczach.

Jak dodała 10-krotna mistrzyni Europy, teraz musi się zresetować, by w pełni zrelaksowana przystąpić do wyścigów na 1000 i 1500 m. - Na razie sobie nie wyobrażam, że to możliwe, ale postaram się wyrzucić z pamięci dzisiejszy finał i skupić się na następnych startach - przyznała.

Mistrzyni globu w trzech ostatnich latach Chinka Kexin Fan została zdyskwalifikowana w półfinale.

Maliszewska, która w sobotę w ładnym stylu awansowała do ćwierćfinału, trafiła do najmocniej obsadzonego biegu tej fazy rywalizacji. Wystarczy nadmienić, że jej rywalkami były Fontana, van Kerkhof, czyli późniejsze złota i srebrna medalistka, oraz wicemistrzyni olimpijska z Vancouver Marianne St-Gelais. Rozpoczęło się od falstartu, a w powtórce szybko upadła van Kerkhof. Po analizie sędziów wykluczona została Kanadyjka. W trzeciej próbie Polka, która musiała wyprzedzić jedną zawodniczkę, by zakwalifikować się do półfinału, od początku jechała trzecia.

Wyniki olimpijskiej rywalizacji na 500 m kobiet w short tracku:

finał A

 1. Arianna Fontana (Włochy)                   42,569

 2. Yara van Kerkhof (Holandia)                43,256

 3. Kim Boutin (Kanada)                        43,881

 4. Elise Christie (W.Brytania)              1.23,063

 5. Sonia Proswirnowa (Olimpijczycy z Rosji)  finał B

 6. Minjeong Choi (Korea Płd.)                zdyskwalifikowana w finale A

 7. Chunzu Qu (Chiny)                         zdyskwalifikowana w półfinale

 8. Kexin Fan (Chiny)                         zdyskwalifikowana w półfinale

...

11. Natalia Maliszewska (Polska)              odpadła w ćwierćfinale

28. Magdalena Warakomska (Polska)             odpadła w eliminacjach

Dowiedz się więcej na temat: Natalia Maliszewska