Pjongczang 2018. Kowalczyk nie chciała „zdechnąć” w drugiej części dystansu

Czterokrotna zdobywczyni "Kryształowej Kuli" w tym sezonie jest daleka od optymalnej formy. W sobotę Justyna Kowalczyk zaprezentowała się w pierwszym występie w tegorocznych igrzyskach olimpijskich w Pjongczangu. Zawodniczka z Kasiny Wielkiej zajęła 17. miejsce w biegu łączonym na 2x7,5 kilometra.

- Biegłam na tyle, ile potrafiłam i tak, jak było mnie na to stać. Oczywiście widziałam, że muszę z pewną rezerwą przebiec część klasykiem, aby „nie zdechnąć” potem tak bardzo na części w stylu dowolnym. Chyba się udało – powiedziała Eurosportowi Justyna Kowalczyk.

Reklama

- Trzymałam się w czołówce klasykiem, ale generalnie każdy bieg jest po to, aby być najwyżej na mecie. Trzeba tak rozkładać siły, żeby jednak wynik był jak najlepszy. Tak starałam się robić. Na razie pokazałam, że byłam bardzo zmęczona na mecie. Odmroziłam trochę palce. Muszę porozmawiać o tym biegu z trenerem i wtedy będę wiedziała, jak dokładnie ocenić ten występ. Samej trudno mi o tym mówić. To jest ekstremalny wysiłek. Na pewno to był dla mnie jeden z najlepszych biegów w sezonie, jeśli nie najlepszy. Gdy ktoś pyta o to, czy trafiłam z formą w tym sezonie, to chyba nie ma znaków zapytania. A, że to jest inna dyspozycja niż Vancouver w 2010 roku, no to już jest inna historia – dodawała.

Przed rozpoczęciem rywalizacji Kowalczyk przewidziała, że najlepsza w sobotę okaże się Charlotte Kalla.

- Wiedzieliśmy, że jest mocna już przed biegiem. Ona w tej chwili fruwa na nartach. Nawet jak chodzi normalnie bez nart, to jakby się unosiła się nad śniegiem. Widać, że jest w bardzo dobrej formie. Trasa jest techniczna, ma dużo zakrętów. To dla niej idealna sprawa i ważne jest to, że przede wszystkim Szwedka jest w optymalnym wieku. Około 30. roku życia to jest czas, kiedy człowiek fruwa – zakończyła Kowalczyk.

Transmisje najważniejszych wydarzeń z Zimowych Igrzysk Olimpijskich Pjongczang 2018, w tym starty Polaków w Eurosporcie 1 i Eurosporcie 2. Każda sekunda igrzysk tylko w Eurosport Player.

Dowiedz się więcej na temat: Justna Kowalczyk