Pjongczang 2018. Kuzmina ze złotem w biegu masowym, Hojnisz 15.

Anastazja Kuzmina wywalczyła złoty medal w biegu masowym na 12,5 km w Pjongczangu. Monika Hojnisz strzelała bezbłędnie, ale zajęła 15. pozycję. Wicemistrzostwo zgarnęła Białorusinka Daria Domraczewa (strata 18,8 sekundy), a brąz Norweżka Tiril Eckhoff (+27,7).

Monika Hojnisz była jedyną reprezentantką Polski, która zakwalifikowała się do biegu masowego w Pjongczangu. Polka ma bardzo dobre wspomnienia związane z tą konkurencją. W 2013 roku wywalczyła w niej brązowy medal mistrzostw świata.

Reklama

Sobotni start był ostatnią indywidualną konkurencją pań. Hojnisz miała okazję do poprawienia humorów w polskiej ekipie, która odczuwała ogromną presję oczekiwań ze strony kibiców w Polsce. Weronika Nowakowska nie wytrzymała internetowych ataków i w niewybrednych słowach w nagraniu zamieszczonym w mediach społecznościowych dała do zrozumienia, co myśli o hejterach.

W takim klimacie do zawodów przystępowała Hojnisz i z całą pewnością chciała odpowiedzieć na krytykę dobrym startem. Po pierwszych trzech strzelaniach wiadomo było, że Polka jest w dobrej formie strzeleckiej. Dwukrotnie w pozycji leżącej i raz w stojącej nie spudłowała i po 8,4 kilometra zajmowała trzynastą pozycję. Hojnisz nie popełniła błędu też w finałowym strzelaniu. Celność jednak nie współgrała z szybkim biegiem, co sprawiło, że pomimo 20 trafionych strzałów medal nie wchodził w grę.

Strata do prowadzącej Kuzminy wynosiła grubo ponad minutę. Ostatecznie Hojnisz na metę dobiegła na piętnastej pozycji.

Tymczasem reprezentantka Słowacji prowadziła od początku do końca. Spudłowała za czwartym razem w ostatniej próbie. Wcześniej nie popełniła błędu, ale można było odnieść wrażenie, że wkradła się nerwówka w tym ostatnim strzale. Pudło nie miało jednak znaczenia, bo myliły się też rywalki. Niemka Laura Dahlmeier, która w Pjongczangu zgarnęła już dwa złote medale i brąz, zaliczyła gorszy start i z dwoma pudłami dobiegła za plecami Moniki Hojnisz.

Wyniki biathlonowego biegu ze startu wspólnego na 12,5 km kobiet:

 1. Anastazja Kuzmina (Słowacja)       35.23,0 (1 karna runda)

 2. Daria Domraczewa (Białoruś)     strata 18,8 s (1)

 3. Tiril Eckhoff (Norwegia)               27,7 (2)

 4. Lisa Vittozzi (Włochy)                 45,6 (2)

 5. Hanna Oeberg (Szwecja)                 46,5 (1)

 6. Dorothea Wierer (Włochy)               47,3 (1)

 7. Nadieżda Skardino (Białoruś)           47,9 (0)

 8. Marte Olsbu (Norwegia)                 51,6 (1)

 9. Marie Dorin Habert (Francja)           57,9 (2)

10. Kaisa Makarainen (Finlandia)         1.00,9 (2)

...

15. Monika Hojnisz (Polska)              1.36,2 (0)

Dowiedz się więcej na temat: Monika Hojnisz