Pjongczang 2018. Lorenzten ze złotem na 500 m, Polacy poza „10”

Norweg Havard Lorenzten został mistrzem olimpijskim na dystansie 500 m. Srebrny medal wywalczył Koreańczyk Cha Min Kyu (+0,01 s), a brąz Chińczyk Gao Tingyu (+0,24 s). Najlepszy z trzech startujących Polaków – Artur Waś – zajął 13. miejsce, ze stratą 0,61 s do triumfatora. Piotr Michalski był 33. (+1,23 s), a Artur Nogal po upadku na starcie ostatni.

Dla Norwegii to pierwszy medal na tym dystansie od 1968 roku i srebra Magne Thomassena. Triumf Lorentzena nie może być zaskoczeniem. Jest on liderem Pucharu Świata i zwycięzcą dwóch zawodów cyklu w obecnym sezonie (w Heerenveen i Stavanger). Ostatnie mistrzostwo olimpijskie na 500 m Norwegia wywalczyła w Sankt Moritz w 1948 roku za sprawą Finna Helgesena.

Czwarte miejsce w Gangneung Oval zajął Fin Mika Poutala, który po najlepszym w stawce otwarciu stracił do Lorentzena 0,27 s.

Mocno bieg rozpoczął też Waś, bo po pierwszej prostej tracił zaledwie 0,04 s do prowadzącego wówczas Koreańczyka Cha Min Kyu. 31-latek nie wytrzymał tego tempa i na mecie uzyskał wynik 35,02. Aby myśleć o medalu musiałby w Pjongczangu pobiec w granicach swojego rekordu Polski - 34,42.

Piotr Michalski uzyskał czas 35,64 s i zajął 33. pozycję, a Artur Nogal (58,71 s) przewrócił się na starcie i zajął ostatnie miejsce wśród 36 rywalizujących łyżwiarzy.

Każda sekunda ZIO w Pjongczangu w eurosportplayer.pl. Transmisja z konkursu drużynowego skoków narciarskich w Eurosporcie 1 trwa od godz. 13:30.