36 dni do Euro 2016. Lewandowski i Milik najskuteczniejsi w Europie

​Mistrzostwa Europy już za 36 dni. Polacy na turniej do Francji pojadą z duetem znakomitych napastników. Robert Lewandowski i Arkadiusz Milik strzelili już w tym sezonie 63 gole. Żadna inna reprezentacja z uczestników Euro 2016 nie dysponuje równie zabójczym duetem snajperów!

Euro 2016. Sprawdź terminarz turnieju we Francji - kliknij!

Reklama

Robert Lewandowski i Arkadiusz Milik to duet napastników, jakiego pozazdrościć Polsce może cała Europa. To wcale nie jest przesada - spośród uczestników Euro 2016 żaden zespół nie ma bardziej skutecznej pary strzelców!

Na niespełna 40 dni przed startem turnieju we Francji postanowiliśmy przyjrzeć się statystykom, a te jasno pokazują, że "Biało-czerwoni" dysponują armatami, jakich nie ma żadna inna reprezentacja. "Lewy" i Milik zdobyli dla swoich klubów łącznie już ponad 60 goli.

Lewandowski zdobył w sumie 39 bramek dla Bayernu Monachium, z kolei Milik dla Ajaksu Amsterdam trafiał już 24 razy. Razem daje to 63 gole. Przyznajcie - taki wynik budzi respekt!

Z dorobkiem reprezentantów Polski mogą się równać właściwie tylko cztery reprezentacje, które zagrają na Euro - Francuzi, Niemcy, Szwedzi i Portugalczycy. Trzeba jednak podkreślić, że wśród tych dwóch ostatnich snajper wyborowy jest tylko jeden: odpowiednio Zlatan Ibrahimović i Cristiano Ronaldo.

Jeśli chodzi o dwie pozostałe reprezentacje, również można mieć zastrzeżenia - sporo goli strzelili co prawda Francuz Andre-Pierre Gignac i Niemiec Mario Gomez, ale obaj grają w mniej liczących się klubach.

Przy dokonaniach Lewandowskiego i Milika blado wypadli napastnicy naszych pozostałych grupowych rywali - Ukrainy i Irlandii Północnej. Andrij Jarmołenko i Jewhen Sełezniow zdobyli w sumie 35 bramek, a Liam Boyce i Conor Washington - 33. Szczególnie w przypadku piłkarzy z Ulsteru trzeba jednak wziąć poprawkę na to, że grają oni w przeciętnych lub słabych drużynach z Wysp Brytyjskich.

Polscy napastnicy brylują w statystykach i gołym okiem widać, że na kilka tygodni przed rozpoczęciem Euro 2016 są w znakomitej dyspozycji. 

Eksperci nie mają wątpliwości, że jeśli tylko Milik i Lewandowski utrzymają wysoką formę, a do tego "Biało-czerwoni" będą czujni w defensywie, Polacy mogą nastraszyć we Francji nawet największych potentatów.

- Takiego duetu napastników nie mieliśmy od lat! Mamy Roberta, który jest zawodnikiem światowej klasy i Arka, który również ma kapitalne możliwości. Trener Nawałka potrafi wykorzystać ich potencjał, a to oznacza, że na Euro będziemy się liczyć - mówił niedawno w rozmowie z Interią 96-krotny reprezentant Polski Jacek Bąk.

- Atak to nasza najgroźniejsza broń, co pokazaliśmy już w eliminacjach do ME. Jestem przekonany, że nasi rywale już teraz kombinują, jak powstrzymać "Lewego" i Milika - zaznaczył z kolei były napastnik kadry Andrzej Juskowiak.

Zatrzymanie duetu polskich snajperów wcale nie będzie jednak takie łatwe, bo ci nie mają ostatnio dla bramkarzy litości. Miejmy nadzieję, że już za kilka tygodni przekona się o tym cała Europa.

Autor: Bartosz Barnaś

Najskuteczniejsi snajperzy drużyn, które zagrają na Euro 2016:

*Braliśmy pod uwagę występy w bieżącym sezonie, do 4 maja. W przypadku zawodników grających w klubach amerykańskich - poprzedni sezon.

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama