Earvin N'Gapeth - szalony Francuz bohaterem ostatniej akcji mistrzostw Europy

Niedawno był aresztowany za napaść na kontrolera pociągu, nie przepada za Stephanem Antigą i rapuje. Oto Earvin N'Gapeth - francuski siatkarz, który szalonym atakiem zakończył mistrzostwa Europy i nawet się po tym nie uśmiechnął.

Jest 28:27 i 2:0 w setach dla Francji. Słoweńcy przyjmują niedokładnie. Piłki przechodzącej nie kończy Nicolas Le Goff, ale Francuzi nadal mają szansę zakończyć spotkanie. Rozgrywający Benjamin Toniutti posyła piłkę na lewe skrzydło do Earvina N'Gapetha. Ten obija blok rywali atakując tyłem! Po akcji nawet się nie uśmiechnął.

N'Gapeth gra na pozycji przyjmującego. Urodził się w 1991 roku. Ma 194 centymetry wzrostu. Obecnie broni barw włoskiego klubie Casa Modena. Jest synem byłego siatkarza Erica, który dał mu imię na cześć słynnego koszykarza Earvina "Magica" Johnsona. Od początku kariery N'Gapetha mieszają się u niego sukcesy i skandale.

Reklama

Karierę przyjmujący zaczynał w drużynie Tours. Dwa razy zdobył mistrzostwo Europy kadetów. Sięgnął także po mistrzostwo Europy juniorów w 2008 roku. Gdy miał 19 lat został wyrzucony z seniorskiej kadry w czasie mistrzostw świata we Włoszech. Miało dojść do spięcia między nim, a obecnym trenerem reprezentacji Polski Stephanem Antigą. Młody siatkarz był zmiennikiem Antigi. Zarzucał mu słabą formę podczas turnieju i zbyt krótkie przygotowania do niego.  Ówczesny szkoleniowiec "Trójkolorowych", a teraz asystent Antigi w naszej kadrze Phillippe Blain, postanowił go wykluczyć. N'Gapeth wrócił do kadry w 2011 roku na mistrzostwa Europy.

Kolejna afera wybuchła w 2013 roku. N'Gapeth trafił do klubu Kuzbass Kemerowo, gdzie trenerem był jego ojciec. Przygoda z rosyjską ligą trwała zaledwie sześć meczów. N'Gapeth nie wrócił do drużyny po turnieju kwalifikacyjnym do mistrzostw świata 2014. Został we Francji z partnerką, która spodziewała się dziecka. Działacze Kuzbassu Kemerowo żądali półtorarocznej dyskwalifikacji. Od kontraktu z rosyjskim klubem N'Gapetha uwolniła Casa Modena, która zapłaciła za jego rozwiązanie.

Laurent Tillie, który w 2012 roku zastąpił Blaina na stanowisku trenera reprezentacji Francji, zbudował drużynę wokół N'Gapetha. Na mistrzostwach świata 2014 w Polsce "Trójkolorowi" szli jak burza. Ostatecznie zajęli czwarte miejsce, a 24-latek był wyróżniającą się postacią czempionatu - nie tylko ze względu na włosy zafarbowane na czerwono.

2015 rok to pasmo sukcesów reprezentacji Francji. Najpierw wygrali Ligę Światową, a N'Gapeth został MVP turnieju finałowego. Po nim wywołał kolejny skandal. Został aresztowany za napaść na kontrolera szybkiej kolei TGV. Domagał się, by opóźniono odjazd pociągu dla jego przyjaciela.

Ucieczką od siatkówki jest dla N'Gapetha rap. W 2011 roku wydał debiutancką płytę pod pseudonimem Klima.

Grzegorz Zajchowski

Dowiedz się więcej na temat: Earvin N'Gapeth | siatkarskie ME 2015

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama