Kołosińska i Brzostek z brązowym medalem ME w siatkówce plażowej

Siatkarki plażowe Kinga Kołosińska i Monika Brzostek (obie AZS UMCS TPS Lublin) zdobyły w Klagenfurcie brązowy medal mistrzostw Europy. W meczu o trzecie miejsce pokonały Słowaczki Natalię Dubovcovą i Dominikę Nestarcovą 2:0 (21:17, 22:20).

Kobieca drużyna z Polski znalazła się w czołowej czwórce ME po raz pierwszy w historii. Jedyny dotychczas medal w tej imprezie dla biało-czerwonych wywalczyli dwa lata temu Grzegorz Fijałek i Mariusz Prudel - brązowy, również w Klagenfurcie.

Reklama

Tuż przed rozpoczęciem sobotniego spotkania o brąz doszło do niecodziennej sytuacji. Drugi arbiter Szwajcar Jonas Personeni oświadczył się w obecności ponad sześciu tysięcy kibiców prowadzącej ten pojedynek swojej wieloletniej dziewczynie Austriaczce Ninie Hobi.

W pierwszym secie Polki wypracowały przewagę 13:8 i nie miały problemu z rozstrzygnięciem tej partii na swoją korzyść. W drugiej wydawało się, że Słowaczki doprowadzą do wyrównania w całym meczu, bowiem prowadziły już 18:15. Podopieczne trenera Łukasza Fijałka wróciły jednak do gry, a pomogły im w tym pomyłki rywalek. Końcówka należała do biało-czerwonych.

Brzostek i Kołosińska za wywalczenie trzeciego miejsca w Klagenfurcie otrzymały 400 punktów do rankingu, co jest istotne w kontekście walki o awans na przyszłoroczne igrzyska w Rio de Janeiro. Otrzymały także czek na 10 tysięcy euro.

Polki grają razem piąty rok. Dotychczas ich najlepszym wynikiem w seniorskiej rywalizacji w imprezach rozgrywanych w Europie było czwarte miejsce. W zawodach cyklu World Tour nigdy nie dotarły do dalszej fazy niż ćwierćfinał. W poprzednich ME odpadły w barażu o 1/8 finału, a w 2013 roku w zatrzymały się na czołowej "16".

W decydującym spotkaniu półfinałowe pogromczynie Kołosińskiej i Brzostek Rosjanki Jewgienia Ukołowa i Jekaterina Birłowa uległy Niemkom Laurze Ludwig i Kirze Walkenhorst 0:2 (18:21, 18:21).

Wyniki sobotnich meczów w rywalizacji kobiet:

finał

Laura Ludwig, Kira Walkenhorst (Niemcy) - Jewgienia Ukołowa, Jekaterina Birłowa (Rosja) 2:0 (21:18, 21:18)

o 3. miejsce

Kinga Kołosińska, Monika Brzostek (Polska) - Natalia Dubovcova, Dominika Nestarcova (Słowacja) 2:0 (21:17, 22:20)

Dowiedz się więcej na temat: Kinga Kołosińska | Monika Brzostek

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje