Alex de Minaur - trwa niesamowita seria 18-letniego Australijczyka

Jeszcze kilkanaście dni temu mało kto znał jego nazwisko. Teraz Alex de Minaur podbija zawodowe korty. W piątek niespełna 19-letni Australijczyk pokonał w trzech setach Francuza Benoita Paire’a 4:6, 6:1, 6:1 i awansował do finału turnieju ATP World Tour 250 w Sydney. To jego największy sukces w krótkiej profesjonalnej karierze.

Alex de Minaur tydzień temu był 208. rakietą świata. Po turnieju w australijskim Brisbane, w którym dotarł do półfinału, awansował na 167. miejsce w rankingu ATP. W następnym notowaniu zaliczy kolejny poważny awans. Teraz, wejście do finału w Sydney przesunęło go już co najmniej na 123. pozycję.

Tenisista z Antypodów wygrał w 2018 roku jedenaście z dwunastu rozegranych meczów. W półfinale po niesamowitym spotkaniu pokonał w trzech setach sklasyfikowanego na 42. miejscu w rankingu ATP Benoit’a Paire. W pierwszej partii o jedno przełamanie lepszy był 28-letni Francuz, ale potem de Minaur kompletnie dominował. Dwie kolejne odsłony wygrał 6:1, 6:1.

- Po przegranym pierwszym secie moja pewność siebie została zachwiana, ale kibice mnie ponieśli. Ich wsparcie zachęciło mnie do bardziej intensywnej gry i do tego, abym przekroczył swój limit. Starałem się być jak najbardziej twardy i wykorzystywać szanse. Cieszę się, że udało mi się wygrać - powiedział po meczu.

W pierwszym finale imprezy rangi ATP World Tour w karierze zmierzy się z 21-letnim Daniłem Miedwiediew. Rosjanin pokonał 2:6, 6:4, 6:1 Fabio Fogniniego z Włoch.

De Minaur ma szansę zapisać się w historii tenisa. Jeśli pokona tenisistę z Moskwy, to zostanie najmłodszym zwycięzcą turnieju ATP od 2008 roku. Wtedy Japończyk Kei Nishikori w wieku 19 lat wygrał w Delray Beach. Na dodatek ma także możliwość wygrania takiej rywalizacji jako najniżej notowany w rankingu zawodnik od 1973 roku.

Finał będzie można zobaczyć w Eurosporcie 1 w sobotę o godz. 9.

Dowiedz się więcej na temat: Alex de Minaur