Australian Open. Dramatyczny rewanż Tsongi na Shapovalovie

Jo-Wilfried Tsonga był już jedną nogą poza turniejem, ale zdołał odwrócić losy rywalizacji z Denisem Shapovalovem w drugiej rundzie wielkoszlemowego Australian Open. Rozstawiony z numerem 15. Francuz wygrał z Kanadyjczykiem 3:6, 6:3, 1:6, 7:6(4), 7:5, choć w decydującym secie przegrywał już 2:5, a młodszy o 14 lat rywal walczył w upale jak natchniony.

W czterech pierwszych setach Shapovalov stracił swój serwis tylko raz. Gdy zatem prowadził już 5:2 w piątym, wydawało się, że nic nie będzie w stanie go powstrzymać. Tymczasem Tsonga sięgnął po najgłębsze zasoby koncentracji i energii, a nastolatek po kilku nieudanych zagraniach zupełnie stracił pewność siebie.

- Jestem zmęczony, ale bardzo szczęśliwy – powiedział dziennikarzom Francuz po meczu na Margaret Court Arena. – Dziś uczestniczyłem w wielkiej walce. Niełatwo grać przeciwko młodym strzelbom. Oni grają świetnie i trudno jest się przed nimi obronić. Dziś cierpiałem fizycznie, ale nie przestawałem walczyć – przyznał Tsonga, który przed Australian Open zmagał się z kontuzjami nadgarstka oraz łydki.

Dla obu tenisistów był to rewanż za drugą rundę ubiegłorocznego US Open. Wówczas Tsonga niespodziewanie gładko przegrał w trzech setach.

Tym razem Shapovalov również grał jak natchniony. Świetnie funkcjonował jego forhend, a poruszanie się po korcie było na najwyższym poziomie. W trakcie trzech godzin i 37 minut urodzony w Izraelu Kanadyjczyk zanotował aż 60 uderzeń wygrywających. Po ostatniej piłce trudno było uwierzyć, że on tego meczu nie wygrał.

Australian Open jest ulubionym wielkoszlemowym turniejem Tsongi. To tu przed dekadą doszedł do finału, w którym nie sprostał Novakowi Djokoviciowi. Przed rokiem rywalizację w Melbourne zakończył na ćwierćfinale. Teraz jego rywalem w trzeciej rundzie będzie lepszy z pary Nick Kyrgios – Viktor Troicki.

Dowiedz się więcej na temat: Jo-Wilfried Tsonga | Denis Shapovalov | australian open