Australian Open. Halep uratowała awans do drugiej rundy

Liderka rankingu tenisistek Simona Halep wyszła z dużych opresji i pokonała 17-letnią reprezentantkę gospodarzy Destanee Aiavę 7:6 (7-5), 6:1 w 1. rundzie wielkoszlemowego Australian Open. Rumunce nie przeszkodził fakt, że na początku drugiego seta doznała urazu kostki.

Halep w dwóch poprzednich edycjach imprezy w Melbourne pożegnała się z nią już po pierwszej rundzie. Gdy przegrywała w pierwszym secie wtorkowego pojedynku 2:5, to wydawało się, że scenariusz może powtórzyć się po raz trzeci z rzędu. Rumunka odrobiła jednak stratę, a zwycięstwo w tej odsłonie zapewniła sobie w tie-breaku.

W kolejnej partii przy prowadzeniu pierwszej rakiety świata 1:0 jej kibice mieli kolejne powody do obaw - ich ulubienica podkręciła bowiem staw skokowy. Zawodniczka z Konstancy skorzystała z pomocy medycznej i wróciła na kort. Od tego momentu paradoksalnie grała lepiej niż przed doznaniem urazu.

Halep, korzystając ze swojego doświadczenia, grała mądrze i nie forsowała nogi, a do biegania starała się jak najczęściej zmuszać rywalkę. W tej sytuacji pogubiła się zaś 193. w rankingu Aiava, która dostała od organizatorów "dziką kartę". Urodzona w Melbourne nastolatka popełniała sporo błędów, pomagając w ten sposób przeciwniczce.

Rumunka poza poprzednimi dwoma edycjami mecze otwarcia w Australii przegrała także pięć i sześć lat temu. W latach 2014-15 zaś dotarła do ćwierćfinału.

Jej kolejną rywalką będzie Kanadyjka Eugenie Bouchard.

Awans do drugiej rundy wywalczyły też we wtorek m.in. rozstawiona z "szóstką" była liderka światowej listy Czeszka Karolina Pliskova, urodzona w Sydney Brytyjka Johanna Konta (9.) oraz sensacyjna półfinalistka poprzedniej edycji Chorwatka Mirjana Luczić-Baroni (28.).

Wyniki wtorkowych meczów 1. rundy gry pojedynczej kobiet:

Agnieszka Radwańska (Polska, 26.) - Kristyna Pliszkova (Czechy)   2:6, 6:3, 6:2

Simona Halep (Rumunia, 1.) - Destanee Aiava (Australia)          7:6 (7-5), 6:1

Lauren Davis (USA) - Jana Czepelova (Słowacja)                   6:7 (4-7), 6:3, 6:1

Andrea Petkovic (Niemcy) - Petra Kvitova (Czechy, 27.)           6:3, 4:6, 10:8

Ashleigh Barty (Australia, 18.) - Aryna Sabałenka (Białoruś)     6:7 (2-7), 6:4, 6:4

Ana Bogdan (Rumunia) - Kristina Mladenovic (Francja, 11.)        6:3, 6:2

Julia Putincewa (Kazachstan) - Heather Watson (W. Brytania)     7:5, 7:6 (8/6)

Jekaterina Aleksandrowa (Rosja) - Polona Hercog (Słowenia)      7:6 (7-2), 6:4

Eugenie Bouchard (Kanada) - Oceane Dodin (Francja)              6:3, 7:6 (7-5)

Madison Keys (USA, 17.) - Qiang Wang (Chiny)                     6:1, 7:5

Mirjana Luccić-Baroni (Chorwacja, 28.) - Shelby Rogers (USA)      7:6 (8-6), 5:7, 6:2

Aliaksandra Sasnowicz (Białoruś) - Christina McHale (USA)       6:3, 6:2

Marketa Vondrouszova (Czechy) - Kurumi Nara (Japonia)            7:5, 6:4

Caroline Garcia (Francja, 8.) - Carina Witthoeft (Niemcy)        7:5, 6:3

Dowiedz się więcej na temat: australian open | Simona Halep | Destanee Aiava