Australian Open: Hewitt za burtą!

Australian Open straciło swojego głównego faworyta! Rozstawiony z numerem 1 Lleyton Hewitt uległ w IV rundzie imprezy rozgrywanej na twardych kortach w Melbourne Younesowi El Aynaoui 7-6 (7-4), 6-7 (4-7) 6-7 (5-7) 4-6.

Stojący na bardzo wysokim poziomie pojedynek na Rod Laver Arena trwał 3,5 godziny i od początku do końca trzymał w napięciu kibicującą faworytowi publiczność.

To jednak Marokańczyk rozstawiony z numerem 18 był gwiazdą tego meczu. El Aynaoui mimo przegranego I seta, dwa następne rozstrzygnął na swoją korzyść. Pierwsze trzy partie kończyły się tie-breakami. Hewitt jednak bardzo męczył się przy swoich gemach serwisowych, natomiast jego rywal aż 71 procent pierwszego podania kierował w kort. A, że Marokańczyk potrafi serwować świadczą 33 asy na jego koncie (przy 14 Hewitta). W czwartym, jak się później okazało decydującym, secie El Aynaoui przełamał rywala i przy stanie 5-4 stanął przed szansą na zakończenie meczu. Pierwszą piłkę gema wygrał asem, ale przy drugiej popełnił podwójny błąd. Australijczyk po chwili objął prowadzenie i miał nawet break-pointa, ale cross z forehandu ku jego wściekłości trafił w siatkę. Niewykorzystana sytuacja zemściła się już przy pierwszej piłce meczowej Marokańczyk wykorzystał sytuację. El Aynaoui popełnił wprawdzie znacznie więcej niewymuszonych błędów od rywala (57-27), ale zanotował także znaczne więcej wygrywających piłek (75-49). Hewitt nie grał źle, ale na fantastycznie dysponowanego rywala nie wiele mógł poradzić.

Dalej gra Andy Roddick. Amerykanin rozstawiony z numerem 9 w czwartej rundzie wyeliminował w pięciu setach bohatera ostatniego finału Pucharu Davisa, Rosjanina Michaiła Jużnego (25) 6-7 (4-7), 3-6, 7-5, 6-3, 6-2.

Amerykanin po raz trzeci w karierze doszedł do ćwierćfinału turnieju wielkoszlemowego. Udało mu się to dwukrotnie w nowojorskim US Open, w latach 2001-02.

W grudniu 20-letni Jużny zdobył punkt decydujący o pierwszym w historii triumfie Rosji Pucharu Davisa, który dał tenisistom z tego kraju zwycięstwo 3:2 nad Francją w finale rozgrywanym w paryskiej hali Bercy.

Rosjanin wygrał wówczas ostatni pojedynek z Pierrem-Henri Mathieu w pięciu setach, chociaż przegrał dwie pierwsze partie.

Niemiecki tenisista Rainer Schuettler - rozstawiony z numerem 31. - po raz pierwszy w karierze awansował do ćwierćfinału turnieju zaliczanego do Wielkiego Szlema. 26-letni Niemiec pokonał w czwartej rundzie Amerykanina Jamesa Blake'a (23) 6-3, 6-4, 1-6, 6-3.

Dotychczas najlepszy wynik w wielkoszlemowej imprezie odnotował - także w Australian Open - w styczniu 2001 roku. Doszedł wówczas w Melbourne do czwartej rundy.

Kolejnym rywalem Schuettlera będzie zwycięzca pojedynku pomiędzy Szwajcarem Rogerem Federerem (6) i Argentyńczykiem Davidem Nalbandianem (10).

Wśród kobiet do ćwierćfinału bez problemów awansowała liderka rankingu tenisistek Serena Williams. Amerykanka pokonała - w ciągu 67 minut - Greczynkę Eleni Daniilidou (18) 6-4, 6-1. W ćwierćfinale rozstawiona w turnieju z numerem 1 Amerykanka zmierzy się ze swoją rodaczką Meghann Shaughnessy (25).

Shaughnessy wygrała w tym roku dziewiąty z rzędu mecz (przed przyjazdem do Melbourne wygrała turniej w Canberze) i wyeliminowała w czwartej rundzie Jelenę Bowinę (20) 5-7, 6-2, 6-4.

Przed rokiem Rosjanka odniosła pierwsze w karierze zwycięstwo w turnieju WTA, triumfując w Warszawie w J&S Cup (z pulą nagród 170 tys. dol.). W sierpniu Bowina wygrała także imprezę tę samej rangi w Quebecu.

Pary 1/4 finału

Serena Williams (USA, 1) - Meghann Shaughnessy (USA, 25)

Kim Clijsters (Belgia, 4) - Anastazja Myszkina (Rosja, 8)

Justine Henin-Hardenne (Belgia,5) - Virginia Ruano-Pascual (Hiszpania)

Daniela Hantuchova (Słowacja,7) - Venus Williams (USA, 2)

Mężczyźni

Younes El Aynaoui (Maroko, 18) - Lleyton Hewitt (Australia, 1) 6-7 (4-7), 7-6 (7-4), 7-6 (7-5), 6-4

David Nalbandian (Argentyna, 10) - Roger Federer (Szwajcaria, 6) 6-4, 3-6, 6-1, 1-6, 6-3

Andy Roddick (USA, 9) - Michaił Jużny (Rosja, 25) 6-7 (4-7), 3-6, 7-5, 6-3, 6-2  Rainer Schuettler (Niemcy, 31) - James Blake (USA, 23) 6-3, 6-4, 1-6, 6-3