Australian Open. Tennys Sandgren sensacyjnym ćwierćfinalistą

W swoim debiucie w Australian Open Tennys Sandgren jest już w ćwierćfinale. W poniedziałkowym meczu czwartej rundy Amerykanin, sklasyfikowany na 97. miejscu na świecie, pokonał 6:2, 4:6, 7:6 (4), 6:7(7), 6:3 rozstawionego z piątką Dominica Thiema. Sandgren jest drugim po Aleksandrze Dołgopołowie tenisistą, który w ostatnich 20 latach w debiucie awansował do czołowej ósemki turnieju w Melbourne.

Sandgren jest absolutną rewelacją tegorocznego turnieju. W drodze do czwartej rundy pokonał takie gwiazdy jak Stan Wawrinka czy Jeremy Chardy. Aż trudno uwierzyć, że do Australian Open 2018 w cyklu ATP Tour zdołał odnieść zaledwie dwa zwycięstwa (oba podczas turnieju w Waszyngtonie w 2017 roku).

W spotkaniu z Thiemem Amerykanin zaprezentował wszystkie atuty, którymi imponował w trzech wcześniejszych meczach – odwagę, pomysłowość, odporność na stres, moc, wybieganie, niesamowitą wydolność.

W pierwszym secie Sandgren szybko objął prowadzenie 3:0, a w jego końcówce popisał się drugim breakiem. W kolejnej partii górą był Thiem, notując przełamanie na 2:1 i utrzymując je do końca seta. Trzeci i czwarty set były niesamowicie wyrównane. W trzecim obaj zanotowali po breaku, a w czwartym nie mieli nawet break pointów. W tie-breaku czwartego Amerykanin miał piłkę meczową, ale Austriak w kluczowych momentach popisał się fantastycznymi winnerami z bekhendu. Wydawało się, że trudy trwającego niemal cztery godziny meczu lepiej wytrzyma młodszy o dwa lata Thiem (24), ale to niżej notowany rywal popisał się jedynym breakiem (na 4:2) w piątym secie.

"Nie wierzę w to, co się dzieje. Spełnia się moje marzenie" – powiedział po meczu Sandgren. "Thiem grał dziś naprawdę wspaniale. To był niesamowity mecz, a on był świetny. Wiedziałem, że regularne wymiany mogą prowadzić do mojej porażki, musiałem szukać innych rozwiązań. Ale ja lubię urozmaicać swoją grę. To mój pierwszy Australian Open, a już jestem w ćwierćfinale. Niesamowite! Teraz muszę odpocząć, by upewnić się , że mój organizm będzie gotowy na kolejne wyzwanie" – podkreślił Amerykanin.

Jego rywalem w ćwierćfinale będzie lepszy z pary Novak Djoković – Hyeon Chung.

Tymczasem Thiem wciąż musi czekać na swój pierwszy wielkoszlemowy ćwierćfinał poza Paryżem (w Roland Garros w 2016 i 2017 roku osiągał półfinał).

Wyniki poniedziałkowych meczów 1/8 finału turnieju mężczyzn w Australian Open:

Tomas Berdych (Czechy, 19) - Fabio Fognini (Włochy, 25) 6:1, 6:4, 6:4

Roger Federer (Szwajcaria, 2) - Marton Fucsovics (Węgry) 6:4, 7:6 (7-3), 6:2

Tennys Sandgren (USA) - Dominic Thiem (Austria, 5) 6:2, 4:6, 7:6 (4), 6:7 (7), 6:3

Dowiedz się więcej na temat: australian open | Dominic Thiem