Australian Open. Tomas Berdych nie dał szans Fabio Fogniniemu

Tomas Berdych nic nie robi sobie z najniższego od 2010 roku rozstawienia w Wielkim Szlemie i w poniedziałek awansował do swojego siódmego ćwierćfinału Australian Open, pokonując 6:1, 6:4, 6:4 Włocha Fabio Fogniniego. Wspaniale poruszający się po korcie Czech potrafił w pełni zneutralizować spryt rozstawionego z numerem 25 rywala i po ponad dwóch godzinach wygrać na Margaret Court Arena.

32-letni Berdych, rozstawiony w Melbourne z numerem 19, wykorzystał sześć z 11 break pointów, notując 37 wygrywających uderzeń przy dużo mniejszej od rywala liczbie niewymuszonych błędów.

"Jestem zadowolony, że wróciłem do takiej formy. W końcu jestem zdrowy, a to robi różnicę" – powiedział po meczu Berdych, który w 2017 roku miał problem z licznymi urazami. "Mogę grać teraz bez obciążeń i cieszyć się tenisem. Czas spędzony na korcie jest dla mnie przyjemnością. Wyniki w tej sytuacji pojawiają się same" – dodał.

"Oczekiwałem dziś trudnego meczu i byłem na niego gotowy. Miałem dobry plan i byłem w stanie go wdrożyć w trzech setach" – zaznaczył Czech.

We wszystkich partiach Berdych przełamywał rywala dwukrotnie, ale w drugiej i trzeciej sam raz też tracił podanie. Pod koniec pierwszego seta Fognini potrzebował pomocy medycznej w związku z kontuzją stopy. Im dłużej trwał mecz, tym Włoch częściej wdawał się w pogawędki z sędzią Jamesem Keothavongiem, dyskutując z decyzjami o wywołanych błędach stóp i challengach.

Kolejnym rywalem Berdycha będzie obrońca tytułu Szwajcar Roger Federer, który pokonał Węgra Martona Fucsovicsa 6:4, 7:6 (7-3), 6:2. W 2014 i 2015 roku Czech w Australian Open dochodził do półfinałów.