J&S Cup: Dokic i Pistolesi w 1/4 finału

Jelena Dokic i Anna Pistolesi jako pierwsze awansowały do ćwierćfinału turnieju J&S Cup (pula nagród 700 tysięcy dolarów), który rozgrywany jest Warszawie.

Rozstawiona z numerem 4 Dokic pokonała Myriam Casanovą ze Szwajcarii 7-5, 7-6 (14-12), a Pistolesi wygrała z Jill Craybas 6-0, 7-5.

Na bardzo wysokim poziomie stał trwający 102 minuty pojedynek Dokic z Casanovą. Jugosłowianka, dla której był to dopiero pierwszy mecz w tej imprezie (w I rundzie miała wolny los) zaczęła bardzo źle - straciła serwis i przegrywała 1-4. Sklasyfikowanej na 10. miejscu w rankingu WTA Jugosłowiance "wróciło" jednak dobre uderzenie, szczególnie z forehandu i zdołała wyrównać na 4-4. Bardzo równo i silnie grająca z głębi kortu Casanova zdobyła następnego gema, a przy stanie 6-5 miała nawet dwie piłki meczowe. Dokic jednak dwoma forehandami wzdłuż linii, zażegnała niebezpieczeństwo, co chyba negatywnie wpłynęło na psychikę sklasyfikowanej na 49. pozycji na liście WTA Szwajcarki. Casanova przegrała bowiem następne dwa gemy i seta, który został zakończony znów dwoma wspaniałymi forehandami (wzdłuż linii i po crossie).

Druga partia miała równie pasjonujący przebieg. Dokic już w piątym gemie przełamała rywalkę, ale w ósmy sama straciła podanie. Ostatecznie seta rozstrzygnął tie-break, w którym obie zawodniczki miały liczne szanse. Dokic, która w tym dodatkowym gemie popisała się dwoma asami i dwoma wygrywającymi serwisami ostatecznie wykorzystała dopiero czwartą meczową szansę. Piłka po backhandzie Casanovej, która w tie-breaku miała cztery setbole, wylądowała minimalnie na aucie.

- Mecz był bardzo wyrównany i cieszę się, że udało mi się go wygrać - stwierdziła po meczu Dokic. - Moja rywalka uderzała bardzo mocno i można powiedzieć, że mnie przetestowała, także psychicznie, bo ten mecz mógł potrwać trzy sety.

Wcześniej jako pierwsza do ćwierćfinału awansowała rozstawiona z "7" Anna Pistolesi. Reprezentantka Izraela wygrała w meczu II rundy z Jill Craybas. W pierwszym secie znana bardziej jako Smashnova zawodniczka nie dała szans rywalce, wygrywając do zera. Druga partia była już o wiele bardziej zacięta, ale zwyciężyła ją Pistolesi, tym razem 7-5. Rywalką zawodniczki z Izraela w grze o

półfinał będzie prawdopodobnie rozstawiona z numerem 2 Amelie Mauresmo, która w II rundzie (pierwsza miała wolną) zmierzy się z pogromczynią Domachowskiej Czeszką Voracovą.

W I rundzie odpadła Iva Majoli. Chorwatka uległa Denisie Chladkovej z Czech 1-6, 4-6. Wyżej sklasyfikowana w rankingu WTA Czeszka (39.) nie miała problemów w I partii, a w drugiej udało jej się dwukrotnie przełamać rywalkę (52. WTA), w tym raz przy stanie 5-4. Majoli długo nie mogła w tym meczu złapać właściwego rytmu - był to bowiem jej pierwszy mecz w tej imprezie.

Chaldkova, która wczoraj wraz z Jill Craybas awansowała do II rundy debla (pokonały parę Strączy/Żarska) , imponowała walecznością, a jej silne uderzenia z głębi kortu raz po raz

zmuszały Majoli, która popełniła prawie cztery razy więcej niewymuszonych błędów, do rozpaczliwej obrony.

W pierwszym secie Chorwatka, która w jednym poprzednim spotkaniu z Chladkovą była lepsza, wygrała jednego gema przy stanie 0-4, a w drugim już w pierwszym gemie przełamała rywalkę, ale po chwili sama straciła własne podanie. Od tego momentu obie zawodniczki zachowały swój serwis. Przy stanie 5-4 Chaldkova już przy pierwszej okazji meczowej popisała się pięknym crossowym backhandem i zakończyła mecz. Czeszka w II rundzie zmierzy się z Arantxą Parrą, która we wtorek wyeliminowała rozstawioną z numerem 5 Magdalenę Malejewą.

Wyniki II rundy

Jelena Dokic (Jugosławia, 4) – Myriam Casanova (Szwajcaria) 7-5, 7-6 (14-12)

Wyniki I rundy debla

Liezel Huber, Magdalena Malejewa (RPA, Bułgaria, 1) - Anca Barna, Vanessa Henke (Niemcy) 7-5, 7-6 (7-4)

Tina Krizan, Katarina Srebotnik (Słowenia, 2) - Zuzana Ondraskova, Martina Sucha (Czechy, Słowacja) 6-2, 6-1.