Kuriozalna dyskwalifikacja 15-letniej zawodniczki z Turcji

Walka z nielegalnym dopingiem w tenisie w ostatnim okresie mocno przyspieszyła. Takiego przypadku chyba jednak nie było. Jest naprawdę zaskakujący. Pozytywny wynik testu miała 15-letnia Turczynka Zeynep Sönmez. Zgodnie z zaleceniami lekarzy, stosowała ona modafinil, który jest na liście zabronionej przez WADA.

Modafinil to lek o działaniu stymulującym, używany w leczeniu narkolepsji, zmniejszenia senności wywołanej pracą zmianową lub bezdechem sennym oraz jako środek pobudzający. Nie ma działania narkotycznego.

Reklama

15-latka miała pozytywny wynik testu antydopingowego podczas występu w turnieju ITF w Stambule w październiku 2017 roku. Teraz jest zdyskwalifikowana na 12 miesięcy. Kara obowiązuje od momentu jej ostatniego startu.

Sonmez dostała roczną banicję, mimo że jej błąd nie był celowy, ani też nie wynikał z zaniedbania. Jej historia jest dość częsta. Tenisistka, jak się potem okazało, wzięła niedozwolony środek modafinil po rozmowie z lekarzami, którzy zdiagnozowali u niej narkolepsję spowodowaną reżimem treningowym.

Młoda zawodniczka ćwiczyła średnio pięć-sześć godzin dziennie. Przez to była senna, gdy przygotowywała się do egzaminów w szkole. Zaproponowano jej zatem, aby brała lek modafinil, gdyby czuła się bardzo zmęczona i w tym samym momencie musiałaby się uczyć.

Sönmez brała zabroniony lek najpierw w maju 2017 roku, a potem między 23 a 26 października tego samego roku. Młoda zawodniczka i jej otoczenie zgodnie stwierdzili, że nie zdawali sobie sprawy, że stosowana przez nią substancja jest zabroniona przez WADA.

To jednak nie uchroniło jej przed karą.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje