Puchar Davisa - RPA bez Andersona zagra przeciwko Polsce

Drużyna RPA bez swojego najlepszego tenisisty Kevina Andersona (29. w rankingu ATP World Tour) zagra przeciw Polsce w dniach 5-7 kwietnia w Zielonej Górze. Stawką meczu drugiej rundy Grupy I Strefy Euroafrykańskiej będzie występ w barażach o Grupę Światową.

Anderson od dawna jest skonfliktowany z rodzimą federacją, która do ostatniej chwili prowadziła z nim negocjacje. Jednak wobec odmowy kapitan John Laffnie de Jager, który od stycznia jest trenerem debla Mariusz Fyrstenberg i Marcin Matkowski, musiał skorzystać z niżej notowanych zawodników.

Reklama

Powołał na wyjazdowe spotkanie: Ricka de Voesta (343. na świecie), Ruana Roelofse'a (521.), Jeana Andersena (747.) oraz deblistę Ravena Klaasena (51. w grze podwójnej. Oznacza to, że w drużynie zabrakło również drugiego z najwyżej notowanych południowoafrykańskich graczy - Izaka van der Merwe (256.).

Natomiast gospodarze rywalizacji, prowadzeni przez kapitana Radosława Szymanika, wystąpią w zielonogórskiej hali MOSiR-u w najmocniejszym obecnie możliwym składzie. Liderem ekipy będzie Janowicz, zajmujący 24. miejsce w ATP World Tour. Na drugiej rakiecie w singlu wystąpi Kubot, obecnie 94. na świecie. Natomiast w deblu zagrają Fyrstenberg i Matkowski.

Właśnie ta czwórka w lutym pokonała Słowenię 3:2 w spotkaniu pierwszej rundy we Wrocławiu. RPA w tej fazie miała wolny los.

Będzie to trzecie spotkanie tych zespołów. Dwa poprzednie kończyły się zwycięstwami południowoafrykańskich tenisistów 3:2. W 1935 roku w Poznaniu nie poradzili sobie z nimi Józef Hebda, Ignacy Tłoczyński i Kazimierz Tarłowski. Natomiast w 2003 roku w Polokwane nie powiodło się Kubotowi, Fyrstenbergowi, Matkowskiemu i Bartłomiejowi Dąbrowskiemu.

Lepsza drużyna w trzydniowych zmaganiach na korcie o twardej nawierzchni typu DecoTurf w Zielonej Górze, będzie w dniach 13-15 września walczyć o miejsce w Grupie Światowej, rywalizującej o Puchar Davisa, w 2014 roku. Będzie to ktoś z grona: Hiszpania, Chorwacja, Austria, Izrael, Szwajcaria, Niemcy, Brazylia, Belgia, Australia, Japonia lub Uzbekistan.

Oficjalne składy:

Polska: Jerzy Janowicz, Łukasz Kubot, Mariusz Fyrstenberg, Marcin Matkowski; kapitan Radosław Szymanik

RPA: Rik de Voest, Raven Klaasen, Ruan Roelofse, Jean Andersen; kapitan John Laffnie de Jager

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje